Narod neće "briselsku" Evropu
Evropska unija juče se probudila u šoku posle trijumfa krajnje desnice i evroskeptika koji su na izborima za Evropski parlament (EP) dobili 140 od ukupno 751 mesta. Evroskeptici i krajnja desnica, uprkos manjku međusobne sloge, moći će da formiraju jaku poslaničku grupu od stotinak ljudi koja će imati ulogu prilikom izglasavanja zakona i davaće ton debatama.
Uprkos ovom usponu antievropskih stranaka, u EP i dalje će ostati najjača Evropska narodna partija (212 mesta) koja okuplja poslanike desnog centra iz država članica EU i Socijalistička stranka (193 mesta).
Situacija je najeksplozivnija u prezaduženoj Francuskoj gde je Nacionalni front (NF),
Već viđena strategija kranje desniceStrategija krajnje desnice već je viđena u Evropi tridesetih godina prošlog veka. Krajnja desnica, uvek spremna na savez sa krupnim kapitalom, u doba krize prepisuje terapiju nacional-socijalizma. Upravo to je uradio francuski Nacionalni front koji je preuzeo ekonomsku analizu levice i izašao u susret očekivanjima sve siromašnijih narodnih masa, podržavajući njihov gnev. |
posle ubedljive pobede, u nedelju uveče zatražio raspuštanje Skupštine i raspisivanje novih parlamentarnih izbora. Argument NF da je narod na evropskim izborima masovno odbacio evropsku politiku "poslušnosti Briselu", koju vodi vlada, francuske vlasti su odbacile.
I pored pobede konzervativaca Angele Merkel u Nemačkoj, prvi put je jedna neonacistička partija dobila jedan odsto glasova (oko 300.000), što joj je dovoljno da sa jednim poslanikom uđe u EP. Krajnja desnica u Mađarskoj je na drugom mestu po broju glasova.
U Grčkoj je pobedila evroskeptična levica, ali je neonacistička Zlatna zora zabeležila rezultat od 8 odsto i imaće 4 poslanika u EP. I u Poljskoj je partija evroskeptika uspela po prvi put da se probije i dobije četiri poslanička mesta. U Holandiji je antimuslimanska partija dobila manje nego što je očekivala (12 odsto glasova) i ulazi u Evropski parlament.
Spektakularno jačanje krajnje desnice na evropskim izborima dramatično je upozorenje političkim elitama koje su više vezane za banke nego za građane.
Loša vest za moćnike EU
|