Mračne tajne Hilari Klinton
Kako se povećava verovatnoća da se Hilari Klinton kandiduje na predsedničkim izborima 2016. godine, zahuktava se rasprava o njenoj prošlosti. Još se raspreda da li bi trebalo, i koliko, tu prošlost secirati. Iako postoji slaganje da se njena nedavna politička delovanja moraju uzeti u obzir ako se kandiduje za predsednicu, sporna je temeljna rasprava o njenoj biografiji. Pitanje je: "Koliko duboko kopati?" A ima se mnogo toga iskopati.
Republikanski spin-doktori, pak, imaju samo jednu nedoumicu: da li da se bave samo '90. godinama prošlog veka, dok je Hilari bila prva dama, ili će ulaziti i u '70. i '80. Oni koji misle da bi trebalo istražiti sve, tvrde da te decenije nisu tako davna prošlost, a mogu dati dragocen uvid u ono što je Klintonova bila i možda još jeste.
Milion mlađih birača 2016. godine neće skoro ništa znati o Hilari Klinton u Beloj kući, za njih je ona samo bivša državna sekretarka. Ali, ako za sve kandidate važi isti standard, birači bi morali da znaju, na primer, za arkanzaške dane Bila i Hilari Klinton. Za skandal iz 1978. godine, kad je Bil bio državni tužilac, pa guverner države Arkanzas, a Hilari uz pomoć prijatelja koji su joj davali insajderske informacije, ulagala sitan novac u rizične poslove poput akcija na stočnoj berzi i izlazila i sa 10.000% profita, što je objasnila kao ulagačku darovitost.
Njena advokatska prošlost takođe je šarena, federalno tužilaštvo svojevremeno je istraživalo račune njene kancelarije u sklopu istrage o aferi "Vajtvoter", nezakonitim kreditima koje je Bil Klinton kao guverner isposlovao za svoje poslovne partnere u građevinskim projektima, u kojima je bio prikriveni partner. Hilari je dve godine skrivala dokumente, da bi na kraju tvrdila da su sve vreme bili dostupni u dokumentaciji u Beloj kući.
Hilari je bila optuživana i za čistku u kancelariji za putovanja Bele kuće 1993. godine kako bi unosan angažman dobio porodični prijatelj Klintonovih, a nekoliko godina kasnije istražitelji u toj aferi zaključili su da je "pod zakletvom svedočila... činjenično netačno". Narodski rečeno - lagala je.
Konačno, mediji i politički protivnici mogli bi da Klintonovu podsete i na aferu Levinski iz 1998. godine, u kojoj je prva dama igrala dvostruku ulogu, prevarene supruge i stratega i portparola orkestrirane operacije blaćenja nezavisnog tužioca Keneta Stara. Istupe svih važnih i nevažnih grupa protivnika Klintona ona je navodila kao dokaz "zavere". Termin "široka desničarska zavera" skovala je upravo Hilari, a u Vašingtonu su uvereni da svoj ostanak na vlasti može da zahvali svojoj maestralnoj veštini.
Hilari je već preživela jedno prežvakavanje svoje biografije i to kada se 2000. kandidovala za senatorku Njujorka. Može se očekivati da će ga preživeti i sada ako se kandiduje za predsednicu. Ali, birači moraju da znaju koga biraju. Naročito ako je reč o političarki čije su energija, samouverenost, upornost i arogancija legendarni.