Evropski tanjiri postaju "kante za đubre"
Stek od klonirane govedine, uz genetski modifikovano povrće! Ovakvo jelo moglo bi uskoro da se nađe u evropskim tanjirima iako evropski građani to nisu tražili.
Posle nedavnog izdavanja dozvole za uzgajanje nove vrste genetski modifikovanog kukuruza američkog Pionira, suprotno volji većine država članica EU, Evropska komisija (EK) odlučila je ovih dana da evropsko tržište otvori za uvoz mesa kloniranih životinja. Istina, Komisija je zabranila poljoprivredno "kloniranje životinja" u EU i uvoz kloniranih životinja.
Znajući za otpor javnog mnjenja, Evropska komisija, sastavljena od birokrata koje niko nije izabrao već su svi imenovani, odlučila je da meso kloniranih životinja dovede do evropskih tanjira na zaobilazni način: dozvolila je uvoz mleka i mesa koji potiču od potomaka kloniranih životinja. Uz to, smatrala je nepotrebnim da propiše obavezu prodavaca da na etiketi naznače klonirano poreklo mesa.
Da bi stupila na snagu, odluku Evropske komisije treba da podrže vlade država članica (Evropski savet) i Evropski parlament (EP). Tokom nedavno održane rasprave o kloniranom mesu, sve partijske grupe u EP otvoreno su optuživale Tonija Borga, komesara EU za zdravlje, da služi interesima SAD.
Prvi se oglasili Francuzi
"Naši tanjiri nisu kante za đubre", poručio je evropski poslanik Žoze Bove, jedan od francuskih lidera Zelenih i borac za prava malih farmera.
"Pozivam EK da radi svoj posao i zaštiti pravo evropskih građana na zdravu hranu", rekla je njegova koleginica Sandrin Belije, takođe poslanica iz Francuske, zemlje koja je zbog svoje prehrambene kulture glavna prepreka ambicijama američke prehrambene industrije GMO i kloniranja.
Britanka Linda Mekajvejn (levi centar u EP), smatra da je ponašanje Evropske komisije cinično.
"SAD kloniraju, mi uvozimo spermu kloniranih životinja i na taj način ih uključujemo u lanac ishrane ne zaprljavši ruke", rekla je ona u žestokoj raspravi u EP u kojoj Evropska komisija nije našla nijednog saveznika među poslanicima.
Britanska poslanica aludirala je na činjenicu da je klonirano meso već našlo indirektni put do evropskih tanjira iako to niko od evropskih građana nije tražio, niti ih je iko pitao za saglasnost. Naime, klonirano meso, zbog izuzetno visoke cene, nije namenjeno tržištu, ali se zato izvozi sperma stočnih vrsta dobijenih kloniranjem.
Opasno poreklo: SAD i Argentina
EU svake godine uveze između 300.000 i 500.000 tona goveđeg mesa koje potiče od kloniranih vrsta iz SAD i Argentine. Evropska komisija tvrdi da bi nametanje obavezne deklaracije o kloniranom poreklu na etiketi ovog mesa zakomplikovalo trgovinske odnose i dovelo do "trgovinskog rata" sličnog onom koji je izbio kada je Evropska zajednica svojevremeno zabranila uvoz govedine uzgajane hormonima. Zabrana je još na snazi, a EU je morala da plati kaznu koju joj je odrezala Svetska trgovinska organizacija - zbog sprečavanja slobodnog protoka roba.
Evropske vlasti za bezbednost hrane (AFSA) ocenjuju da je klonirano - bezbedno za ishranu. Eksperti koji potpisuju nalaze AFSA u više navrata su optuživani zbog sukoba interesa, jer gotovo svi imaju ugovore i poslovne veze sa krupnom prehrambenom industrijom koja proizvodi genetski modifikovane jestive biljke i klonirano meso.
Niko, međutim, nije sproveo istragu na osnovu optužbi koje su iznosili najugledniji među evropskim poslanicima. Dok se pitanje "sa etiketom ili bez nje ne reši, do 2015. godine" biće na snazi pravilo da na uvezenom mesu mora da se nalazi etiketa sa naznačenom zemljom porekla. Ako na etiketi vidite "SAD" ili "Argentina", velika je mogućnost da je meso - klonirano.