Habzburgovac junior: Prvi svetski rat? Nismo mi! (A ni Srbi...)
Poginulo je preko 16 miliona ljudi i ranjeno više od 20 miliona nesrećnika, a naslednik ubilačkog carstva, željnog velikih evropskih prostranstava, nastoji da ubedi svet kako vođe te imperije nisu odgovorne za Prvi svetski rat, koji su počele. Vrlo nekulturno i debilno. Da li nama Srbima treba da bude lakše što taj isti, istorijski neodgovorni naslednik, smatra da ni nas ne treba kriviti za izazivanje rata zbog atentata u Sarajevu 1914? Ne treba, jer je mnogo ranije ustanovljeno, što on pokušava da pobije, da su Habzurzi bili veliko zlo za ovaj svet.
Naime, Karl Habsburg Lotringen, potomak nadvojvode Franca Ferdinanda, čije je ubistvo u Sarajevu 28. juna 1914. bilo povod za izbijanje Prvog svetskog rata, izjavio je za vodeće evropske dnevne listove da njegovu familiju ne bi trebalo kriviti za izazivanje rata u kojem je poginulo i ranjeno 37 miliona ljudi.
"Kada bismo sve pojednostavili, mogli bismo reći da je atentat u Sarajevu izazvao Prvi svetski rat. Ali da nije bilo te pucnjave u Sarajevu, do nje bi došlo negde drugde tri nedelje kasnije", rekao je Habsburg Lotringen, unuk poslednjeg austrougarskog cara Karla I.
Veruje se da je atentat koji je u junu 1914. na Fraca Ferdinanda u Sarajevu izvršio 19-godišnji bosanski Srbin Gavrilo Princip izazvao lančanu reakciju koja je Rusiju, Nemačku, na potom i Francusku i Veliku Britaniju uvukla u rat.
"Bilo bi pogrešno uperiti prstom u jednu državu. Morate da uzmete u obzir da je tada već bilo velikih napetosti, posebno između Nemačke i Rusije, koje su već bile počele da mobilišu svoje snage duž granica", dodao je Karl Habsburg Lotringen, sin Ota fon Habsburga, složivši se s tezom da je tada "među vodećim evropskim nacijama postojala spremnost za rat".
"Mnoge (nacije) su već bile u startnim kućicama, čekajući veliki sukob. Ako već želite nekoga da krivite, najveću bi krivicu snosio sam nacionalizam", smatra Habsburg Lotringen.
Austrougarska, carstvo od 50 miliona ljudi, i carska Rusija su decenijama vodile politiku konfrontacije oko uticaja u istočnoj Evropi, što je 1912. dovelo do Balkanskih ratova, najavljujući još veći sukob. No, Habsburg Lotringen tvrdi da je njegov deda, poslednji austrogarski car, samo "nasledio rat".
"Nije imao ništa s tim. On je u stvari nekoliko puta pokušao da smiri situaciju zbog čega je u to vreme bio kritikovan. Koristio je porodične veze kako bi došlo do mirovnih pregovora", objasnio je.
Prema njegovim rečima, Karlo I je "jasno video da je jedan od temeljnih problema pitanje položaja slavenskog naroda unutar habsburškog carstva".
"Možda je takođe shvatio da ga Srbi doživljavaju kao neprijatelja jer je želeo da uravnoteži, to jest svede na najmanju moguću meru dominirajući uticaj Srba među slovenskim narodima", izjavio je Habsburg Lotringen.