Noćna mora na putu do posla
Stanovnici zapada Sidneja imaju mnogo problema zbog lošeg javnog transporta. Više od 70 odsto od 800.000 radnika koji žive na zapadu, prisiljeno je da kolima ide na posao i svakodnevno mili zagušenim putevima, zato što su i državna i federalna vlada decenijama propuštale da ovde obezbede pristupačan i dobar javni prevoz.
Na drugoj strani, ako radnici sa zapada koriste postojeći javni prevoz, onda su prisiljeni da se voze u vozovima pretrpanim u špicu, ili u privatnim autobusima, koji mahom koriste glavne saobraćajne koridore, a izbegavaju naselja udaljenija od njih.
Kako je u opširnom istraživanju "Dejli telegrafa" izjavila predsednica NRMA Vendi Mačin, infrastruktura javnog saobraćaja za zapad bila je zapostavljana godinama i sada treba da se to nadoknadi.
- Nedostatak javnog prevoza prisilio je ljude da koriste puteve. Sada Vlada NSV treba da investira i u puteve i javni prevoz kako bi se odgovorilo potrebama građana.
Kilometarske koloneZagušenje na putevima je tako ozbiljno, da se u vreme jutarnjeg špica prosečna brzina na motorvejima M4 i M5 smanjuje na svega 40 kilometara, a saobraćaj je tako gust da se za svega minut zastoja stvori kolona duga kilometar i po.
|
Predsednica udruženja korisnika javnog prevoza Zapadnog Sidneja Su Dej kaže da lokalne vlasti žele da pomognu otvaranju novih radnih mesta, ali da državna vlada ne daje dovoljno mogućnosti razvoja lokalnog transporta, kako bi se ljudi prebacivali od pregrađa do predgrađa.
- Umesto toga, vlada troši milijarde na velike projekte kao što je motorvej Vestkoneks, koji služi samo da ljude odvuku iz zapadnog Sidneja i onda sede tri sata dnevno u automobilu vozeći se na posao i s posla.
Konsultant za transport i planiranje Aleks Gudin kaže da prevoz kolima preovladava, zato što je železnički sistem na zapadu Sidneja ostao mahom nepromenjen, još od tridesetih godina prošlog veka.
- U isto vreme, dobili smo sada više od 100 km motorveja, većinom s putarinom, i uz obećanje da će toga biti još - kaže on.