Pretio da će razneti avion!
Zbog pretnje jednog putnika bombom, erbas Malezija erlajnza koje je oko 23 sata u sredu poleteo sa melburnskog aerodroma za Kuala Lumpur, bio je prinuđen da se vrati nazad. Policiji je, međutim, trebalo još gotovo sat i 30 minuta da upadne u avion u kome su čoveka već savladali članovi posade sa još dva putnika.
Prema audio-snimku, pilot na liniji MH128 hitno je kontaktirao kontrolu letenja i zatražio spuštanje za slučaj nužde, pošto putnik koji tvrdi da ima bombu pokušava da uđe u kabinu.
"Imamo putnika koji pokušava da uđe u kabinu", javio je pilot. "Tvrdi da ima eksplozivnu napravu. Pokušao je da uđe u kabinu. Putnici su ga savladali, ali želimo da se prizemljimo da bi se obavila provera".
I aviokompanija je potvrdila da je njihov avion koji je poleteo u 23.11 napravio krug i prizemljio se na Tularamarin ponovo u 23.47.
Pušten iz duševne
bolnice
Poremećeni putnik identifikovan je kao Manodh Marks (25) sa studentskom vizom u Australiji i namerom da postane kuvar. Dan pre incidenta pušten je iz bolnice za mentalne bolesnike. U četvrtak nije izveden pred sud, ali je i dalje u zatvoru.
Putnik, državljanin Šri Lanke, kasnije je uhapšen. Putnici su počeli da izlaze iz aviona oko 1.30 ujutro u četvrtak. Avioni na drugim linijama prebacivani su na Avalon kod Džilonga, dok je melburnski aerodrom bio zatvoren.
Policija je branila svoje postupanje na pretnju bombom u avionu, pošto su putnici protestovali da su bili prisiljeni da čekaju dugih 90 minuta na pisti dok specijalci nisu intervenisali.
Putnica po imenu Laura koja nije htela da joj se ime i prezime objave, rekla je da je tokom dugog čekanja bila prisiljena da sedi samo koji metar od predmeta za koji je verovala da je eksplozivna naprava.
- Mislim da je najgore u svemu da smo u avionu sedeli nešto manje od dva sata i bili pod utiskom da je u letelici i dalje eksploziv - kazala je novinarima. - Išli smo na internet da vidimo vesti i tada je mnogo ljudi saznalo da se radi o eksplozivu, tako da su mnogi počeli da paniče kad smo sleteli.
Robert Mekdonald, jedan od onih koji su obuzdali čoveka, zajedno sa bivšim igračem Australijske fudbalske lige Endrjuom Leončelijem, rekao je da je putnicima, kad se avion zaustavio, rečeno da policija dolazi za deset minuta.
- Došli su sat i deset minuta kasnije. Mi smo dakle sedeli tamo i taj momak pribijen za pod i imali moguću bombu u avionu i sedeli smo još sat i deset minuta. Smešno.
Selena Braun pustila je video na kom se vidi kako teško naoružani policajci izvlače čoveka.
Ona je rekla da su mnogi putnici bili mirni, ali da su oni sa malom decom bili uzbuđeni.
- Mislim da smo stvarno razočarani, samo zato što nam nisu davali prave informacije na vreme - kaže ona.
- Mogli smo da ih vidimo (policiju) napolju, ali nisu ulazili u avion i niko nije znao zašto.
Glavni komesar policije Viktorije Grejem Ešton kazao je da je policija u početku tretirala situaciju kao teroristički incident koji je mogao da se pretvori u mnogo gore, ako bi oni upali u letelicu.
- Trebalo je da vodimo računa o svakoj mogućnosti, uključujući i mogućnost da je imao pomagače. Ili, ako se radilo o eksplozivnoj napravi, mogućnosti da postoje i druge eksplozivne naprave i da bi naglo uklanjanje putnika moglo da ih aktivira.
Komesar Ešton kaže da razume zabrinutost i frustraciju putnika.
- Svakako cenim da ste bili u takvoj situaciji u avionu gde se jedan minut može činiti kao sat. Posmatrajući hronologiju prošle noći, ne vidim bilo kakav prazan prostor ili zakašnjenje koje bi bilo problematično.
Pročitajte još:
* Australijanci možda našli nestali avion
* Javio se putnik nestalog aviona: Oteti smo i nadrogirani
* More izbacilo ostatke malezijskog aviona na australijsku obalu?
Premijer Viktorije Danijel Endrjus podržao je postupanje policije i odao priznanje putnicima i posadi na akciji u avionu, posebno hrabrosti da osoba bude obuzdana.
Savetnik za postupanje u vazduhoplovstvu Trevor Džensen rekao je da je kašnjenje u odgovoru policiji bilo veliko i da je moglo da prouzrokuje veći stres kod putnika.
- Normalno je da, kad se radi o ugroženoj bezbednosti, da se policija ukrca u avion prilično brzo. Što duže tamo ostavljate izgrednika, to dovodi do nepotrebnog uzbuđenja kod mnogih ljudi. Nemojte da neželjene incidente ponekad brkamo sa terorizmom. Tamo je vrlo brzo utvrđeno da nije reč o terorizmu, pa bismo dakle trebalo da malo pametnije postupamo i ne plašimo ljude bespotrebno.
Bezbednost na prvom mestu
Konsultant za bezbednost u vazduhoplovstvu i bivši menadžer za tu oblast pri Kvantasu Džek Eskju misli da je za odlaganje moglo da bude iz dobrih razloga. Policija treba da osigura da njihov odgovor neće ugroziti druge putnike.
- Razmena informacija između aviona i policija mogla bi da bude vitalna za bezbedan ulazak u letelicu. Da, to je moglo da bude ekstremno frustrirajuće za putnike i posadu. Da se nije radilo o mentalnom bolesniku, već o teroristi... i da je on bio u akciji s nekim drugim u tom avionu koji dotle još nije bio identifikovan, onda treba da se računa da snage reda vode računa i o tih 200-300 putnika.
Upitan da uporedi ovu situaciju sa talačkom krizom u sidnejskom kafeu Lindt, decembra 2014, Eskju je rekao:
- Ovo je veoma različito od te situacije, jer vreme koje je potrošeno u odlaganju služilo je bezbednosti putnika.