Kina uvodi novi ekonomski model
Svemoć vlade Kine, koja je prethodnih decenija vodila privredu u dvocifreni rast, postala je sada prepreka efikasnosti, i biće uskoro srezana predlogom novog kineskog rukovodstva o novoj etapi reforme.
Državna novinska agencija Sinhua navodi da tržište iščekuje detalje planova za transformaciju funkcionisanja vlade koji bi trebalo da budu izneti na predstojećoj Trećoj plenarnoj sednici 18. Centralnog komiteta Komunističke partije Kine. Kineska štampa značaj ovog plenuma CK poredi sa istorijskim sastankom 1978. godine kada je na vlast vraćen Deng Sjaoping i pokrenuta kineska reforma.
Odseci ruku da preživiš
Na konferenciji za novinare u martu po stupanja na funkciju novi premijer Li je uporedio smanjenje ovlašćenja vlade s "odsecanjem sopstvene šake" kako bi iskazao odlučnost u nastojanju da promeni ulogu vlade. Metafora se naslanja na staru kinesku legendu o hrabrom ratniku koji je odsekao svoju ruku posle ujeda otrovne zmije kako bi sprečio da se otrov proširi celim telom. |
O tome da Vlada u Pekingu razmatra novi ekonomski model, svedoče i reči kineskog premijera Lija Keđenga koji je izjavio da će Kina tražiti "zlatnu sredinu" između privrednog rasta i reformi, ali da "bez reformi nema izlaza", prenosi Čajna dejli.
Kineske vlasti, a posebno lokalne, s objedinjenim ulogama u odlučivanju, regulisanju, investiranju, izdavanju dozvola i nadziranju, usmeravale su dvocifreni rast u prethodnih 30 godina.
"Omogućavanje vladi da rukovodi svime donelo je efikasnost u vreme kada su i kineska ukupna ekonomska i privatna proizvodnja bili potpuno nerazvijeni", rekao je šef kineskog Instituta za reforme i razvoj Či Fulin, dodajući da je taj model izgubio svoju prednost u današnjoj tržišnoj ekonomiji. Ovaj model opšte hvaljen zbog svoje efikasnosti, sada je postao meta javnih žalbi, pošto se znatno mešao i u tržište i u društvo.
Sinhua kao primere nefikasnosti navodi slučaj investitora u nekretnine koji je morao da se bakće s gomilom vladinih kancelarija da bi dobio dozvolu za projekat, iako je vreme potrebno za to nedavno skraćeno sa šest meseci na deset radnih dana.
Takve stvari su, povrh toga, dovele i do prezasićenosti proizvodnje, zagađenja, velikih zaduženja lokalnih vlasti i tržišnih poremećaja, što je dodatno loše uticalo na privredu već oslabljenu globlanom ekonomskom krizom.
Stari model rasta je ostavio kineskoj vladi malo izbora, osim da sprovodi reforme koje su počele same od sebe, rekao je istraživač na kineskoj Akademiji državne uprave Vang Sjaoguang. Rast druge najveće svetske privrede u prva tri kvartala ove godine je pao na 7,7 odsto.
Sinhua navodi da postoje naznake za ubrzano uspostavljanje racionalnih odnosa vlade i tržišta.
Kina je već radila na prilagođavanju uloge vlade - ukupno sedam institucionalnih reformi centralnih vlasti je sprovedeno otkada je Kina počela reforme 1978. godine. Analitičari ipak ocenjuju da i pored uočljivog napretka predstoji dug put dok kineska vlada zaista ne postane ograničena vlada.
Ding Juažu iz kineske Nacionalne škole za upravu navodi da će u smanjivanju ovlašćenja vlade interesi nekih grupa izvesno biti ugroženi, što predstavlja poseban test za odlučnost i hrabrost reformatora.
"Reforma u sadašnjoj fazi je u suštini sprovođenje reformi samih reformatora", rekao je Či, dodajući da bez hrabrosti i odlučnosti legendarnog ratnika, reforme verovatno neće napredovati.
"Ključ leži u reformi mentaliteta funkcionera", rekao je Ding, uz ocenu da će reforme krenuti svojim tokom kada funkcioneri zaista budu razumeli i sproveli reforme koje zahteva centralna vlada.