Imerija uzvraća udarac: Strelovit rast u Kini
Kineske proizvođačke cene zabeležile su strelovit rast u decembru 2016, najviši u pet godina, saopštila je vlada u Pekingu.
To je, kako ocenjuje agencija AFP, pozitivan znak jačanja tražnje u drugoj najvećoj ekonomiji sveta.
Indeks proizvođačkih cena je prošlog meseca porastao 5,5 odsto u odnosu na decembar 2015, objavio je Državni zavod za statistiku (NBS), što je daleko iznad očekivanja ekonomista koji su u anketi "Blumberga" tipovali rast od 4,6 procenata.
Ovaj pokazatelj označio je ubrzanje u poređenju sa prethodna tri meseca, i podstakao je očekivanja da bi Kina mogla da počne da izvozi inflaciju na globalno tržište, mada se nad perspektive nadvila neizvesnost zbog trgovinskih tenzija koje mogu da eskaliraju pod administracijom dolazećeg američkog predsednika Donalda Trampa.
Indeks potrošačkih cena, koji je ključni pokazatelj inflacije, porastao je u decembru 2,1 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine, što je malo ispod očekivanja.
Kina je najveći svetski trgovac robom, i njeni ekonomski rezultati utiču na partnere od Australije do Zambije, od kojih su mnogi zaglibili u višegodišnji mlaki rast inflacije, što je zauzvrat izazvalo posustajanje globalne ekonomije.
Kineske kompanije trpe pad cena svoje robe usled hronične prekapaciranosti i slabe potražnje, što guši privredni rast zemlje.
Dugotrajni pad proizvođačkih cena je loš znak za industrijske perspektive i ekonomski rast, jer utiče na kupce da odlažu kupovine u očekivanju jeftinije ponude u budućnosti - što za posledicu ima iscrpljivanje sredstava i poslovanja kompanija.