Ferdinandom na Srbe i Ruse
Austrijski reditelj Andreas Prohaska dobio je sredstva od grada Beča za snimanje filma o atentatu na Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju. Film će biti triler u kome istražni sudija Lea Pfefera pokušava da rasvetli pozadinu Sarajevskog atentata. I dok traju pripreme za snimanje filma u Austriji, sličan projekat sprema se i u Sarajevu gde režiser Jasmin Duraković takođe priprema igrano-dokumentarni film o Ferdinandu i Sofiji.
- Revizija istorije Prvog svetskog rata je odavno u toku i izvesno je da u ovom trenutku, kad dolazi do ujedinjenja Evrope, postoji politički, ali i svaki drugi interes, pre svega Nemačke, Francuske, Velike Britanije i njima bliskih država, kakva je Austrija, da Prvi svetski rat predstave kao jedan nesrećan splet okolnosti koji je podelio Evropu, kao neku vrstu građanskog rata. Srbija im tu dođe vrlo zgodno, kao večiti krivac. Takav pristup nije samo usmeren prema Srbiji, već je čitava ideja da se Rusija okrivi za rat - kaže za "Vesti" istoričar Čedomir Antić.
Da se nešto neprimereno i na štetu uloge Srbije u Velikom ratu sprema prvi je od političara uočio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik kada je pre mesec dana u otvorenom pismu evropskim zvaničnicima protestovao što se stogodišnjica Sarajevskog atentata povezuje s poslednjim ratom u bivšoj Jugoslaviji.
I akademik Dragoljub Živojinović veruje da zakulisani politički razlozi stoje iza pokušaja da se Srbija označi kao krivac za početak Velikog rata.
- Ako želite da pomirite članice EU, onda morate da prebacite odgovornost na nekoga, a krivici mogu biti samo Rusi i Srbi. To je cilj ove kampanje - kaže ugledni istoričar.
Ejup traži spomenik okupatoruBanjalučki istoričar Predrag - Gugo Lazarević je ogorčen na ideju Ejupa Ganića, člana ratnog predsedništva tzv. RBiH da se u Sarajevu digne spomenik Ferdinandu.
|
Ozbiljna istoriografija je odavno zauzela stav da su uzroci za izbijanje Prvog svetskog rata bile imperijalističke ambicije nemačke elite koja je želela da dominira Evropom i to je nedvosmisleno dokazao nemački istoričar Fric Fišer. Nemačka je objavila rat Rusiji i napala Francusku i Belgiju i tako uvukla Britaniju u sukob.
- Sasvim je drugo pitanje da li je Srbija odgovorna za rat sa Austrougarskom - ističe Čedomir Antić i podseća da je Srbija prihvatila sve zahteve Beča osim jednog - da praktično bude okupirana.
- U to vreme je bilo mnogo atentata i ubistava, recimo careva žena Elizabeta je ubijena u Švajcarskoj, na Franju Josifa je bilo više pokušaja atentata, a carev brat je streljan u Meksiku, ali je samo Sarajevski atentat bio zloupotrebljen i poslužio kao povod za objavu rata Srbiji na koji se Austrougarska dugo spremala - dodaje Antić.