Poplave širom Evrope, Srbija u pripravnosti
Čitava Evropa je poslednjih nedelju dana u krizi zbog nabujalih reka usled obilnih padavina. Češkoj prete Laba i Vltava na severu. U Beču će Dunav danas dostići svoj vrhunac, a Mađarska i Srbija su u pripravnosti.
Vodostaj Dunava najveći u Beču
Vodostaja Dunava u Austriji u sredu 5. juna će dostići vrhunac u Beču, dok okolnim gradovima preti dalji porast vodostaja. Jedan most u Beču je poplavljen od 4. juna, kao i restorani nadomak Dunava, dok bi mreža posebne kanalizacije trebalo da spase grada od poplave. Od početka poplava u Austriji dve osobe su poginule, a dve nestale.
Plovidba Dunavom je zabranjena.
Srbija u pripravnosti
Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić upozorio je nadležne službe u Srbiji da se pripremaju kako bi se sprečile poplave koje su zahvatile Evropu, ali je i poručio da država ne sme da štedi na prevenciji i zaštiti od vanrednih situacija čiji se budžet, kako kaže, smanjuje iz godine u godinu.
On kaže i da je zakazana sednica nadležnih službi koje će preduzeti sve korake kako reke ne bi preplavile nasipe, ali je istakao da bismo, ukoliko bi nadošla ogromna količina vode, "videli iste scene kao u Evropi".
Slovačka strahuje od "nemačkog" talasa
Novi nasipiCentar Bratislave je nakon poplava 2002. godine uložio velika sredstva u nove nasipe i mobilne barijere koje bi trebalo da zaštite grad i u slučaju poplava kakve dolaze jednom u 1.000 godina. |
Slovačka na svom delu toka Dunava očekuje da poplavni talas iz Nemačke i Austrije bude kao tokom razorne poplave 2002. godine.
Međutim Slovačka se nada da će, zahvaljujući novim barijerama i planu odbrane, šteta biti znatno nego pre 11 godina.
Gradonačelnik Bratislave Milan Ftačnjik proglasio je juče vanredno
stanje.
Prilaze četvrti Karlova Ves i Devin na zapadnoj periferiji grada kontroliše policija i pomaže prevozeći ljude vojnim kamionima. Škole i obdaništa ne rade.
U četvrtak uveče u Bratislavi se očekuje poplavni talas iznad deset metra, dok je Dunav jutros dostigao vodostaj od 9,68 metara, što hidro-meteorolozi procenjuju kao "stogodišnju poplavu".
Žiteljima Bratislave i turistima za sada Dunav izgleda kao atrakcija i dolaze na kej da se slikaju sa nabujalom rekom u pozadini. Vatrogasci i spasioci su razmestili vozila, čamce i pumpe duž celog toka Dunava kroz Slovačku. Vlada je poslala u pomoć 350 vojnika, a premijer Robert Fico je obećao da će se naći još novca ako zatreba.
Laba plavi sever Češke
Uzbuna u Budimpešti zbog rasta vodostajaUzbuna je proglašena u "Po poslednjim podacima, veliki vodostaj će doći u ponedeljak, sa nivoom od 875 santimetara", saopštilo je Ministarstvo unutrašnih poslova Mađarske. Dunav je 2002. godine dostigao vodostaj od 849 santimentara. "Masa vode koja nam dolazi je ogromna i predstavlja pravu pretnju za ljudske živote, ali možemo sve da zaštitimo ako radimo dobro", rekao je premijer Viktor Orban i dodao da je narednih dana moguća U kritičnim zonama na severu i zapadu glavnog grada rastu nasipi od džakova s peskom. Zabranjen je izlazak na dunavski kej, a budimpeštanski hoteli kraj reke će verovatno biti evakuisani. Orban je rekao da je za pružanje pomoći već spremno 3.600 policajca i 8.000 vojnika. |
Kriza koja od nedelje traje u slivu reke Vltave u Češkoj, prelila se u reku Labu koja poplavnim talasom s vodostajem kao u najvećoj poplavi 2002. godine, sada ugrožava sever Češke. U Pragu koji je izbegao poplavu svog istorijskog centra, ovog puta su se ulice u četvrtima uz reku pretvorile u kanale.
Vltava je provalila u metro koji je 2002. godine demolirala, ali njen vodostaj je jutros niži za čitav metar te metro ponovo saobraća, osim u najužem centru. Simbolično danas vrata otvara i praški Zoološki vrt, za sada samo gornji deo u koji su evakuisane životinje iz donjeg, potpuno poplavljenog dela.
Borba s poplavnim talasom preselila se nekoliko desetina kilometara na sever, u Mnjelnjik, na ušcu Vltave u Labu gde voda na nekim mestima probija improvizovani nasip i preti da poplavi niže četvrti odakle je stanovništvo evakuisano.
Evakuisan je još ranije i Terezin, bivši nacistički koncentracioni logor i istoimeni gradić koji se 2002. godine iznenada obreo u
velikom jezeru.
Laba kojom će poplavni talas stići tek noćas i sutra, parališe već mesto Usti nad Labom na severu i Dečin na češko-nemačkoj granici, a sa strepnjom poplave kod suseda gleda nemački grad Drezden koji se 2002. godine takođe obreo pod vodom.
U Usti nad Labom reka je već prešla vodostaj od 10 metara koji mogu da zadrže mobilne barijere i počela je da se preliva preko njih. Zatvoreni su mostovi, poplavljeni prilazni putevi, a jedina veza između dve obale su vozovi.
Pročitajte još: |
Dečin, na granici, ubrzano evakuiše stanovnike ugroženih četvrti, a, kao i Usti, i taj grad je Laba presekla na dva dela. Vltavska kaskada, sistem od devet brana i hidrocentrala na Vltavi, po naređenju ministra poljoprivrede Petra Bendla smanjila je za 400 kubnih metara u sekundi protok vode koju ispušta u nadi da će takvom regulacijom Vltave pomoći i gradovima nizvodno, na Labi.
U poplavama u Češkoj za četiri dana je poginulo osmoro ljudi, više od 8.000 je napustilo domove, a sa nabujalim rekama bori se 14.000 vatrogasaca i 1.300 vojnika.