Evrozona u najdužoj recesiji u istoriji
Evrozona je trenutno u najdužoj recesiji u svojoj istoriji, saopštio je Zavod za statistiku Evropske unije (Eurostat), navodeći da je devet od 17 zemalja EU koje koriste evro u recesiji.
Eurostat navodi da su ekonomije evrozone generalno u padu šest kvartala zaredom, a za 0,2 odsto u periodu januar-mart ove godine. Iako je to poboljšanje u odnosu na 0,6 odsto iz prethodnog tromesečja, to je još jedan nepoželjan izveštaj za blok zeamalja koje koriste istu valutu, jer se bore sa dužničkom krizom koja je navela vlade da smanje potrošnju i povećaju poreze, konstatovao je Eurostat.
Ova recesija nije ni približno toliko duboka kao ona 2008-09, koji je trajala pet kvartala, ali je sada najduža u 14-godišnjoj istoriji evra. Recesija se obično definiše kao dva uzastopne kvartala negativnog rasta. Mere štednje su nanele "tešku ekonomsku bol" i proizvele socijalne nemire širom evrozone, gde je prosečna stopa nezaposlenosti 12,1 odsto (Španija 26,7 odsto i Grčka 27,2 odsto).
U izveštaju se navodi da lošoj slici doprinose i problemi u ne-evro članicama EU, kao što su Britanija i Poljska. Evropska unija takođe je u recesiji, nakon pada od 0,1 odsto
u prvom kvartalu i 0,5 odsto u prethodnom periodu.
Eurosta, podseća da je EU sa populacijom od pola milijarde ljudi, najveći izvoznik na svetsko tržište i da će, ako ostane zaglavljena u rikvercu, i kompanije u SAD i Aziji
biti, takođe u problemu. Druge velike ekonomije su posrnule u ovoj godini, ali nijedna nije u recesiji, navodi Evrostat i to ilustruje godišnjim rastom u SAD od 2,5 odsto i Kinom, svetskim privrednim brojem dva, koji raste oko osam odsto godišnje.