Branilac Haradinaja postaje sudija u Hagu
Glavni branilac bivšeg pripadnika takozvane Oslobodilačke vojske Kosova Ramuša Haradinaja, advokat Ben Emerson, biće sudija Rezidualnog mehanizma, suda koji će 1. jula 2013. godine naslediti Haški tribunal.
Još nije poznato u kojim će predmetima suditi Haradinajev branilac, ali se zna da će mu na raspolaganju biti svi žalbeni postupci protiv Srba koji ne budu završeni u prvoj polovini naredne godine. Tu su, sigurno, postupak protiv ratnog komandanta VRS Ratka Mladića, zatim predsednika RSK Gorana Hadžića, lidera radikala Vojislava Šešelja...
"Na spisku su i svi oni predmeti u kojima se budu uložili vandredni pravni lekovi, na primer, zahtev za reviziju postupka", rekao je za "Novosti" izvor blizak Tribunalu.
Sudska veća Rezidualnog mehanizma će se, kako se navodi u propisima, formirati samo na zahtev predsednika Rezidualnog mehanizma Teodora Merona. Koliko god bude bilo moguće, sudije će obavljati svoje funkcije - na daljinu. Sudije neće dobijati novac samo zato što se nalaze na spisku sudija, već tek kada budu postavljeni u nekom predmetu.
Propisi nalažu i da će za svaki postupak u nadležnosti Mehanizma, osim za nepoštovanje suda, Teodor Meron postaviti troje sudija sa spiska kako bi formirao veće. U svim ostalim slučajevima postaviće po jednog sudiju sa spiska. Sudije su izabrane ne četiri godine, a mogu i ponovo da se biraju.
Osim Haradinajevog branioca, od sudija koji su poznatiji našoj javnosti u Rezidualnom mehanizmu koji će biti nadležan i za zločine u Ruandi, sudiće i Karmel Ađijus, Žan Klod Antoneti, Kristof Flige, Alfons Ori i Patrik Robinson.
Ben Emerson brani i osnivača "Vikiliksa" Džulijana Asanža, zatim i suprugu bivšeg ruskog špijuna Aleksandra Litvinjenka, Marinu, koji je preminuo u Londonu 2006. godine, posle trovanja radioaktivnim polonijumom. Emerson je bio specijalni savetnik tužilaštva u stalnom Međunarodnom krivičnom sudu, specijalizovao se za ljudska prava, međunarodno humanitarno pravo, krivično pravo i javno pravo. U Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu je bio punomoćnik u više od 30 predmeta, u kojima je i tužio i branio Englesku. Zastupao je medije u postupacima slobode govora.