Sloboda, ako će suditi kao Gotovini?!
U Haškom tribunalu sutra bi trebalo da budu izrečene konačne presude Nikoli Šainoviću i generalima Nebojši Pavkoviću, Vladimiru Lazareviću i Sretenu Lukiću, koji su 2009. godine prostepenom presudom osuđeni zbog događaja na Kosmetu 1999.
Svi sem generala Lazarevića su dobili po 22 godine, a nekadašnji komandant Treće armije je presuđen na 15 godina robije. Negirajući odgovornost za zločine na Kosovu, četvorica osuđenih tvrdili su u žalbenom postupku da su na Kosovu delovali zakonito, u odbrani zemlje od terorističke OVK, koja je nastojala da otcepi pokrajinu, i istovremene agresije NATO-a iz vazduha.
Šainović, Pavković i Lukić su prvostepenom presudom označeni kao ključni učesnici "u zajedničkom zločinačkom poduhvatu" nasilnog proterivanja stotina hiljada albanskih civila sa Kosova od marta do juna 1999, čiji je cilj bila, kako je navedeno, "promena etničke ravnoteže radi zadrzavanja srpske kontrole" nad pokrajinom. Zbog toga su proglašeni krivim po svih pet tačaka optužnice - za prisilno premeštanje, deportacije, ubistva i progon albanskog stanovništva sa Kosova.
U ovoj grupi se nalazio i nekadašnji ministar odbrane Dragoljub Ojdanić koji je, u nagodbi sa tužilaštvom, jedini odustao od žalbe na prvostepenu presudu i prihvatio kaznu od 15 godina, posle čega je i pušten jer je već odležao dve trećine zatvora.
Advokat Nikole Šainovića, Toma Fila, kaže da će presuda zavisiti od tri ključne činjenice.
- Prva je što je neverovatno da se tužilaštvo žalilo na izrečene kazne koje je samo tražilo u završnoj reči. Drugo je pitanje na koji način će na presude uticati Ojdanićevo priznanje, za koje njegovi advokati tvrde da je nebitno za ovaj slučaj, a po meni je veoma važno. Treća i možda najbitnija stvar je da li se sudsko veće u donošenju konačne presude rukovodilo kriterijumima i praksom Haškog tribunala u presudama protiv generala Ante Gotovine, Jovice Stanišića i Franka Simatovića ili će ti kriterijumi biti stavljeni po stranu. Iskreno, da je dobro i nije - kaže Fila.