Basesku se vratio, Rumuni očajni
Trajan Basesku danas se vratio na dužnost predsednika Rumunije pošto je u parlamentu sudija Ustavnog suda pročitao odluku o poništavanju referenduma o smenjivanju predsednika države.
Sednica parlamenta je počela s dva i po sata zakašnjenja jer su poslanici i senatori vladajuće Socijal-liberalne unije (USL) nameravali da bojkotuju sednicu, ali su konačno pristali da uđu u salu dok se broji kvorum, a potom izašli kada je sudija počeo da čita odluku Ustavnog suda.
Na protestu ispred parlamenta okupio se veliki broj ljudi, a na Trgu Univerziteta u Bukureštu demonstranti svake večeri skandiraju "Dole Basesku" i "Ostavka". Učesnici protesta nose i transparente s porukama koje ga pozivaju da napusti vlast jer ga Rumuni više ne žele.
Na referendumu o smenjivanju Baseskua, održanom 29. jula, za je glasalo 7,4 miliona građana, a protiv nešto manje od jednog miliona, ali je Ustavni sud odlučio da poništi referendum, jer nije bio ispunjen cenzus od 50 odsto plus jedan glas, kako je to Ustavni sud tražio, već 47,55 odsto.
Ustavni sud je odlučio 21. avgusta da referendum nije uspeo, a velika većina rumunskih građana je veoma nezadovoljna jer Ustavni sud nije uvažio volju 7,4 miliona Rumuna.
Protiv Baseskua je na referendumu glasalo mnogo više građana nego za njega na predsedničkim izborima - 2004. za njega je glasalo 5,1 milion, 2009. godine 5,4 miliona, a sada je protiv glasalo 7,4 miliona, dok se njegova popularnost kotira oko 10 odsto.
Ocenjuje se da je na referendumu de fakto ispunjen cenzus, pošto se broj rumunskih građana smanjio - prema prošlogodišnjem popisu, sada rumunskih građana koji žive u zemlji ima oko 19 miliona, pa je nemoguće da pravo glasa ima 18,4 miliona, ali Ustavni sud nije uzeo u obzir nove rezultate popisa.
Basesku je u maju izgubio kontrolu nad vladom i nad parlamentom, ali još kontroliše ključne institucije moći - tajne službe, Ustavni sud, Glavno tužilaštvo, Direkciju za suzbijanje korupcije, Vrhovni savet sudstva, a podržava ga i veliki deo medija.
Basesku je uspeo za osam godina da stavi svoje ljude na ključne položaje, pošto imenuje šefove svih tih institucija.