Australija - bolji život nego u Norveškoj i SAD
Australija je, kako je često zovu, srećna zemlja, što potvrđuje i poslednje istraživanje među njenim stanovnicima koji priznaju da su među najsrećnijim nacijama na svetu kad je reč o zaposlenju, primanjima i zdravlju.
Kako je zemlju zaobišla teška ekonomska kriza, koja potresa veći deo Evrope, Australija je izbila na prvo mesto, ispred Norveške i SAD, na osnovu Indeksa humanog razvoja, koji se meri na osnovu ekonomskog napretka, zdravlja građana i mogućnosti njihovog obrazovanja. Kriterijume za ovu procenu postavila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Povećan izvoz
|
Objavljeno istraživanje nije potpuno u saglasnosti s poslednjim lokalnim podacima da mnogi građani Australije ne uživaju u beneficijama buma koji donosi eksploatacija prirodnih resursa, da zbog visoke vrednosti domaće valute sve veći broj turista zaobilazi poznate atrakcije, a da mnoge fabrike otpuštaju radnike jer nisu u mogućnosti da profitabilno posluju. Mnogim firmama je teško da zbog jakog australijskog dolara izvoze konkurentnu robu u inostranstvo.
U istraživanju OECD-a procenjivao se kvalitet života među 34 članice ove organizacije, po više kriterijuma, kao što su stanovanje, zapošljavanje, obrazovanje, zdravlje, zaštita čovekove okoline i balans između posla i privatnog života. Australija je na osnovu pomenutih kriterijuma dobila najveći broj bodova, pa se tako ove godine našla ispred Norveške i SAD.
Australija se visoko plasirala na osnovu podataka Ujedinjenih nacija, podataka vlada i drugih nezavisnih izvora, a zahvaljujući snažnoj ekonomskoj moći.
Poverenje u političke institucije
|
Za razliku od mnogih razvijenih zemalja, vlada u Australiji pokušava da budžet vrati u suficit do kraja naredne fiskalne godine, a prognoze su da će neto zaduživanje biti ispod 10 odsto bruto privrednog proizvoda, što je znatno bolje nego u drugim ekonomski razvijenim zemljama.
Ovih dana australijski dolar beleži pad u poređenju s američkim "bratom", dok je do pre nekoliko nedelju držao rekordno visoku vrednost i u poređenju sa britanskom funtom i evrom, što je mnogima pomoglo da lakše putuju u inostranstvo.