Holanđani ne odustaju od "kanabis turizma"
Vlasnici kofi šopova u Holandiji ne mire se sa zabranom prodaje kanabisa strancima, a sve je više onih koji zabranu vide kao diskriminaciju. Sa tim argumentom će vlasti sada morati da se suoče i pred sudom.
Vlasti u tri holandske pokrajine okončale su eru "narko-turizma" u Holandiji, kako su ga neki godinama nazivali. Kofi šopovi nastavljaju sa radom, ali se kanabis prodaje samo punoletnim Holanđanima – nikako i strancima.
U poseti Mastrihtu
Fantazija je nekada bio sasvim diskretan kafić u centru Mastrihta. Sada je samo jedan u nizu onih koji su u znak protesta prestali da rade. I sama odluka holandskih vlasti dovela je do zatvaranja kofi-šopova u ovom delu Holandije, jer u pograničnom području, u ovakve radnje zalaze uglavnom stranci.
Strani državljani ovde ubuduće mogu da računaju samo na kafu. „Lake droge“ su odlukom suda postale isključivo privilegija Holanđana – a u pograniönim pokrajinama i suseda, Nemaca i Belgijanaca. Ipak, zaposleni u 360 kofi-šopova u ovom delu Holandije imaju mnogo manje posla.
Drugog izbora i nemaju, nego da nepravdu isprave pred sudom.
"Ako dođete u Holandiju, moći ćete da popijete pivo, ali ukoliko bude želeli da zapalite džoint, u kofi-šop ne možete doći. To je potpuno suludo“, kaže Džo Smits iz Udruženja zaposlenih u kofi-šopovima.
Mnogi smatraju da odluka suda neće sprečiti strane državljane u potrazi za kanabisom u Holandiji. Samo, umesto u kofi-šopu, kupovaće na ulici.
Građani Holandije su podeljeni. Jedni brane stav vlasti, drugi odluku smatraju apsurdnom.
"Ponekad konzumiranje tih droga dovodi do problema u ponašanju. To je cena koju holandsko društvo onda mora da plati. Mislim da je bilo vreme da se nešto u ovom delu Holandije uradi“, kaže jedan građanin Mastrihta.
"Mi nismo izvoznici droge"
Lokalne vlasti odbacuju optužbe da su odgovorne za smanjenje prometa u kofi-šopovima. Tvrde da je prošle godine Mastriht posetilo 2,7 miliona turista, a da narkotici koji su im prodati nisu ostali u Holandiji.
„Droga je svuda u svetu zabranjena, pa tako i u Holandiji. Mi nismo zemlja izvoznica droge. Stranci ne bi trebalo da dolaze zbog narkotika. Mi ne želimo da budemo takva država“, kaže Aleks Meij iz holandske Narodne partije za slobodu i demokratiju (VVD).
Pa ipak, mnogi veruju da će se promet "lakih droga“ preseliti u ilegalu. A granica u Evropskoj uniji ionako nema. I dok holandski političari turistima poručuju da su i dalje dobrodošli, ali da moraju da imaju u vidu da je Holandija odlučila da kaže "ne" drogama, radnici u kofi-šopovima imaju poruku.
Apeluju na nadležne organe da povuku odluku, da prestanu sa diskriminacijom stranaca i narušavanjem prava zaposlenih, u širom sveta poznatim kofi-šopovima.