Peking za sedam minuta izbegao uništenje!
Ovih dana je otkriveno da je Peking za samo sedam minuta izbegao uništenje, kada je u oktobru prošle godine nemački satelit Rosat, težak dve i po tone, dve decenije nakon svog lansiranja pao na zemlju.
Satelit, koji je na kraju pao u Bengalski zaliv, leteo je pravo ka kineskoj prestonici, a njegov pad na grad bi, da je do njega došlo, bio katastrofalan: ogromni krateri, prekinute linije za snabdevanje gorivom, eksplozije, srušene zgrade i veliki broj ljudskih žrtava u metropoli sa 20 miliona stanovnika.
Prema saopštenju Manfreda Varhauta iz Evropskog centra za svemirske operacije u Darmštatu, “Peking je ležao direktno na putu poslednje orbite satelita, a naše računice su pokazivale da će ukoliko u Zemlju udari nakon 7 do 10 minuta, sigurno pogoditi kinesku prestonicu”. Kada satelit poput ovoga otkaže miljama iznad naše planete, naučnici nemaju više načina da ga kontrolišu, ali treba imati u vidu i da satelit leti takvom brzinom da deset minuta u svemiru veoma dugo vreme.
"Ako u zemlju udari minut ranije, naći će se u Sibiru, a minut kasnije već je u Tihom Okeanu", kaže Varhaut.
Peking je ovog puta imao sreće da je satelit pao sedam minuta kasnije nego što se očekivalo, i na taj način ga mimoišao, ali stručnjaci za svemirske letelice veruju da je samo pitanje vremena kada će nešto od svemirskog otpada takve vrste pasti na neko naseljeno mesto i izazvati razaranje velikih razmera.
Zbog toga je u Nemačkoj trenutno u toku program izgradnje svemirskog štita koji finansira EU, a koji ima za cilj da planetu sačuva od zalutalih asteroida, ali i od svemirskih letelica ljudske proizvodnje koje se na neplaniran način vraćaju kući.