Zašto se nemačke službe plaše Kine?
Specijalne službe zvaničnog Berlina se pribojavaju da je preuzimanje nemačkih kompanija, nakon što ih kupe kineska visokotehnološka preduzeća, ne samo vid industrijske špijunaže već i da ova pojava predstavlja opasnost po nacionalnu bezbednost i ekonomiju Nemačke.
Načelnik resorne bezbednosne službe Hans Georg Masen je izjavio da kineske kompanije putem kupovine nemačkih firmi dobijaju posredno pristup visokim tehnologijama, što podriva bezbednost zemlje.
Interesantno je da su pre određenog vremena nemačke bezbednosne službe bile prijatno iznenađene činjenicom da je Kina drastično smanjila industrijsko špijuniranje tehnološki naprednih zemalja u svetu. Kasnije se ispostavilo da je zapravo Kina počela da koristi sve prednosti liberalnog nemačkog zakonodavstva i time dobija pristup visokim tehnologijama potpuno legalno putem kupovine preduzeća iz određene branše.
Prema podacima Ministarstva ekonomije Nemačke, u kupovinu nemačkih kompanija kineska strana je investirala čak četrnaest milijardi dolara. Poređenja radi, još 2015. godine, ova suma nije bila viša od petsto trideset miliona dolara. Glavne branše gde se uočava rast broja akvizicija jesu robotehnika, automobilska industrija, aerokosmička tehnologija, biomedicina.
Prema rečima nadležnih iz nemačkih bezbednosnih službi, ubuduće ne bi trebalo dopuštati da kompanije koje se bave važnim infrastrukturnim poslovima i poseduju ključne tehnologije i resurse pređu pod kontrolu stranih kompanija.
S druge strane, zapadne kompanije do sada niko nije primoravao da prodaju svoje aktive kineskim partnerima. U većini slučajeva se naprotiv dešavalo da kineske investicije budu oberučke prihvaćene. Situacija bi bila potpuno drugačija ako bi kineska strana do zapadnih tehnologija dolazila putem industrijske špijunaže. Ali, pošto u kupoprodajne odnose svesno ulaze, evropske kompanije znaju koje su posledice kineskih investicija.
- Biznis nikada ne nanosi sam sebi štetu, a to znači da su kineske investicije ipak dobrodošle - smatra Liu Đing, naučni saradnik Narodnog univerziteta u Pekingu.
- Zapravo ovde se radi o vrlo tesnim ekonomskim vezama između Kine i Nemačke, a ne o industrijskoj špijunaži. To što kineski partneri kupuju nemačke resorne firme donosi obostranu korist. Osim toga, na taj način i nemački proizvodi dobijaju ubrzan pristup mnogoljudnom i rastućem kineskom tržištu. Ne vidim nikakve negativne efekte od ovakvog vida poslovanja koje u praksi vodi ekonomskom rastu i Kine i Nemačke - zaključuje Đing.