Evakuacija britanskih diplomata iz Irana
Velika Britanija odlučila je da danas evakuiše sve diplomate iz Irana, dan nakon napada demonstranata na njenu ambasadu u Teheranu. Ta operacija se odvija u saradnji s iranskim ministarstvom spoljnih poslova i više evropskih ambasada u kojima su britanske diplomate provele noć.
Norveška, koja ima zategnute odnose sa Iranom, jutros je saopštila da je privremeno zatvorila svoju ambasadu u Teheranu, ali da još nije doneta odluka o eventualnoj evakuaciji diplomata.
U zgradu britanske ambasade juče je upalo više desetina demonstranata jer je Britanija uvela sankcije Iranu zbog kontroverznog nuklearnog programa za koji Teheran tvrdi da služi u mirnodopske svrhe, a zapadne zemlje za pravljenje atomske bombe.
Demonstranti su na zgradi istakli zastavu Irana, spaljivali su britanske zastave i sukobili se s policijom. Nešto kasnije, pošto je policija smirila situaciju, oko 300 demonstranata je upalo u rezidenciju britanskog ambasadora u drugom delu Teherana.
Iransko ministarstvo spoljnih poslova je izrazilo žaljenje zbog "neprihvatljivog ponašanja malog broja demonstranata" i obećalo sudsko gonjenje napadača.
Američka državna sekretarka Hilari Klinton i generalni sekretar UN Ban Ki-mun osudili su napad na britansku ambasadu.
Klintonova je zatražila od Irana da zaštiti strane diplomate koje su na službi u toj zemlji i najoštrije osudila napad na britansko diplomatsko predstavništvo, a Ban Ki-mun je izrazio "šokiranost i ogorčenost" tim napadom.
Iz Vašingtona se oglasio i američki predsednik Barak Obama, rekavši da je "duboko uznemiren" događajima u Teheranu i pozvao iranske vlasti da odgovorne privedu pravdi.
"To što su demonstranti bili u stanju da upadnu u ambasadu i zapale je, znak je da iranska vlada ne uzima ozbiljno svoje međunarodne obaveze", ocenio je Obama.
Visoka predstavnica Evropske unije Ketrin Ešton takođe je osudila taj napad kao "potpuno neprihvatljiv", a osude su stigle i iz ostalih evropskih zemalja.