Gadafiju pomagali afrički diktatori
Diktatura Moamera Gadafija u Libiji ne bi poživela više od četiri decenije da nije bilo toliko okolnih diktatora koji su se međusobno štitili i ispomagali u gušenju disidenata, piše Asošijeted pres (AP) u svojoj analizi.
Gadafi je shvatio da je kolaps starog poretka neizbežan s obzirom na uzdrmano jedinstvo arapskih zemalja, i još 2008. godine je ukazao da je pad Sadama Huseina vesnik onog što dolazi.
"Vi ste sledeći", upozorio je kolege lidere u veoma oštrom govoru koji je održao na samitu Arapske lige u Damasku. Oni su mu se tada smejali, da bi tri godine kasnije deo tih autokrata, uključujući Gadafija, bio skinut sa vlasti u talasu narodnih pobuna.
Prvi je u "Arapskom proleću" pao predsednik Tunisa. Sledeći je bio predsednik Egipta. Gadafi je iščezao nakon što su pobunjenici tokom građanskog rata zauzeli najveći deo Libije i glavni grad Tripoli, a predsednici Sirije i Jemena su pod žestokim pritiskom da odu.
Gadafije veze sa afričkim autokratama
Veze Gadafijevog režima sa okolnim autokratama potiču još od vremena njegovog dolaska na vlast. Iste noći kad je mladi oficir Moamer Gadafi svrgnuo libijskog kralja Idrisa, iz Egipta mu je došla prva zvanična poseta - tadašnji šef
egipatske države Gamal Abdel Naser poslao je svog glavnog savetnika, iskusnog novinara Mohameda Hasasina Haikala da proceni kako će biti nastrojen novi vođa susedne zemlje.
Gadafi je rekao Haikalu da će mu trebati Naserovi saveti, a Haikal je obećao podršku, i samo četiri meseca kasnije, kada su se neki članovi Gadafijevog Saveta revolucionarne komande okrenuli protiv njega, egipatski obaveštajci su poslali upozorenje na puč.
Gadafi Ben Aliju plaćao usluge
Ubrzo potom, propao je pokušaj Abdulaha al-Abida al-Senusija, "Crnog princa" da sa 5.000 plaćenika iz Čada naoruža libijska plemema, lojalna njegovom rođaku, kralju Idrisu, i digne ustanak protiv Gadafija. Veruje se da su ga "otkucale" vlasti susednog Tunisa. Bivši ministar spoljnih poslova Gadafijevog režima Abdel-Rahman Šalkam nedavno je izjavio da je Gadafi svakog meseca plaćao usluge
bivšem predsedniku Tunisa Zina El Abidina Ben Aliju, i da je saradnja dve države bila "na najvišem nivou".
Gadafi je čak plaćao urednicima državnih medija u Egiptu, Siriji i drugim arapskim zemljama da sprovode "propagandu koja njega veliča ili koja u najmanju ruku blokira svake kanale između opozicije i javnog mnenja", rekao je Fajez Džibril, osnivač najsarije opozicione grupe u Libiji - Nacionalnog fronta za spas Libije.
Vlada Maroka je 1980. godine izručila Libiji nekadašnjeg člana Gadafijevog revolucionarnog saveta Omara al-Mehišija koji je hteo da zbaci Gadafija, a ekstradicija se desila nakon što je Mehiši, posle neuspelog svrgavanja, prvo pobegao u Egipat a potom otišao u Maroko.
Prema Šalkamovim rečima, Gadafi je platio vladi te zemlje 200 miliona dolara za Al-Mehišijevo izručenje, a potom je naredio da se njegov rival "zakolje poput ovce".
Šalkam je takođe izjavio da je Gadafi svojevremeno kupio avion za sada zbačenog predsednika Egipta Hosnija Mubaraka, i da je glavni Gadafijev čovek u Egiptu bio Omar Sulejman, moćni bivši šef obaveštajne službe Mubarakovog režima.
Porodica nagrađivanog libijskog pisca Hišama Matara, koji je nestao u Kairu 1990. godine, tvrdi da je od njega dobila dva pisma u kojem taj bivši libijski diplomata i disident tvrdi da ga je otela egipatska tajna policija i izručila ga libijskim vlastima.