Evro tone, kriza se širi
Evropski ministri finansija uspeli su juče da usaglase samo saopštenje u kome kažu da su "odlučni da održe finansijsku stabilnost evrozone. Rezultat toga je gubitak poverenja u evro na finansijskim tržištima. Evro je već u ponedeljak skliznuo na 1,14 - istorijski najnižu vrednost u odnosu na švajcarski franak, dok je u odnosu na dolar - pao na 1,40 što je najniža vrednost od polovine marta.
Gorući problem za evropske ministre - drugi plan pomoći obećane Grčkoj - podrzumevao je pozajmicu od 110 milijardi evra, ali se sad ispostavilo da to nije dovoljno da se izbegne bankrot Grčke.
Ministri su se saglasili da Evropska banka smanji interesne stope za kredite Grčkoj, Portugaliji i Irskoj i da im produže rok za vraćanje duga.
Na stolu je ostao predlog da se Grčkoj pomogne da otkupi deo svog duga kao i ideja da se privatni pozajmljivači uključe u plan "pomoći" Grčkoj.
Ocenjivači
|
Brojni ekonomisti ne veruju da je Evropski Fond solidarnosti, težak 440 milijardi evra, u kombinaciji sa MMF-om u stanju da reši problem ako se dužnička kriza proširi na Italiju.
Prezaduženost Rima je premašila 125 odsto društvenog dohotka. Šef italijanske diplomatije Franko Fratini tvrdi da je reč o "spekulativnom napadu" na Italiju.
Argument Rima koji podržavaju ekonomisti je da veći deo italijanskog duga drže Italijani, dok je problem Grčke što ga drže strani investitori, što sad ugrožava suverenitet Grčke.
Italija ima dug od 1.900 milijardi, ali je Italija ekonomska sila jednaka Grčkoj, Irskoj i Portugaliji zajedno.
MMF: Italija manje da troši
Međunarodni monetarni fond (MMF) zatražio je od Italije "odlučno sprovođenje" smanjenja javne potrošnje radi umanjenja deficita u budžetu.
U svojoj godišnjoj proceni italijanske ekonomije, MMF je pozdravio planove Rima za smanjenje fiskalnog deficita ispod tri odsto od bruto domaćeg proizvoda do 2012. godine i blizu nultog podeoka do 2014. godine.
MMF je naglasio da bez fiskalnog usklađivanja nakon 2012. godine, dugovanja bi mogla na dugoročnom planu ostati iznad 100 odsto od bruto domaćeg proizvoda. |