Brisel dreši kesu za Balkan
Evropska komisija je u predlogu budžeta Evropske unije za razdoblje 2014-2020. godina predvidela podršku zemljama na putu ka prijemu u EU od 12,5 milijardi evra, milijardu evra više nego u tekućem budžetu (2007-2013).
Predlog novog sedmogodišnjeg budžeta EU od ukupno hiljadu i 25 milijardi evra, u Evropskom parlamentu je obrazložio predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo istakavši da je novac poglavito namenjen "ljudima koji rade" s ciljem da se ostvari strategija razvoja EU za nova ulaganja i "mudar, održiv i sveobuhvatan rast" evropske privrede i društva.
Kako su agenciji Beta objasnili izvori Evropske komisije, predviđena sredstva za fond IPA za balkanske zemlje na putu ka EU, više ne obuhvataju Hrvatsku jer se smatra izvesnim da će ona do 2014. postati članica, te će podršku za reforme i razvoj dobijati iz fondova za članice EU.
Srazmeno veći deo sredstava iz fonda IPA bi i dalje dobijala Turska, koja je decenijama kandidat za prijem u EU.
Zvaničnici u Briselu nisu mogli da kažu da li bi priliv sredstava iz fonda IPA mogao biti ubrzan da bi se zemlje brže i temeljitije pripremile za prijem što predlažu Srbija i druge zemlje regiona.
Za zemlje Zapadnog Balkana i Tursku je predviđeno da 2014. dobiju podršku od milijardu i 888 miliona evra, a potom svake godine milijardu i 789 miliona evra.
Prema predlogu EU budžeta, više od 16 milijardi evra će biti dato za podršku ekonomskom razvoju i jačanju demokratije i u susednim zemljama Istočne Evrope, koje nemaju izgleda da postanu članice EU, kao i arapskim državama južnog Sredozemlja.
Novčanom podrškom ostvaruju se ciljevi EU
Evropska komisija je u predlogu budžeta koji će razmotriti i Savet ministara i druga tela EU, istakla da "finansijska podrška tešnjoj integraciji pomaže Evropskoj uniji da ostvari mnoge svoje ciljeve, kao što su ekonomski oporavak, održivi rast, uključujući energiju, infrastrukturnu mrežu, zaštitu prirodne sredine i hvatanje u koštac s promenom klime".
"To pomaže i da se obezbedi da zemlje-kandidati i potencijalni kandidati budu u punoj meri pripremljene za moguće članstvo, što obuhvata i podstrek tim zemljama da, kao prednost, u svoje nacionalne razvojne planove ugrade prioritete EU za ostvarivanje ciljeva Strategije Evropa 2020, stoji u dokumentu EK.
Fond IPA, kako je naglašeno, "otud mora i dalje biti jedno od oruđa za podsticanje daljeg ulaska zemalja u članstvo (EU)".