"NATO ne pokušava da ubije Gadafija"
Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen izjavio je da taj savez ne napada pojedince i da bombarduje kompleks libijskog vođe Moamera Gadafija samo kao vojni komandni centar.
"Želim da naglasim da ne napadamo pojedince. Napadamo komandni centar
zato što on može da se koristi za planiranje i organizovanje napada na civilno stanovništvo, a mi smo u Libiji zbog toga da branimo civile", rekao je Rasmusen u intervjuu koji danas objavljuje slovački dnevnik SME.
Prvi čovek NATO upozorio je, međutim, da ako Gadafi tokom noći ostaje u komandnom centru, sam sebe izlaže riziku.
"Međunarodna kontakt grupa pozvala je Gadafija da ode, a ministri zemalja NATO su to podržali. Ali to nije deo vojnih operacija već političkih ciljeva", rekao je Rasmusen.
Generalni sekretar NATO ponovio je uverenje koje je izneo tokom posete
Slovačkoj u četvrtak, da u Libiji ne postoji vojno rešenje, već je neophodno da se započne politički proces.
"Biće nam potreban politički proces koji će voditi ka demokratiji. S vojnog aspekta održavamo vojni pritisak na režim Moamera Gadafija i verujemo da će kombinacija vojnog i političkog pritiska uskoro doneti rešenje", kazao je Rasmusen.
Prvi čovek NATO se u Bratislavi, u susretu sa slovačkim predsednikom, premijerkom i ministrima spoljnih poslova i odbrane, založio za intenzivniju međunarodnu saradnju u odbrani, a u današnjem intervjuu je odbacio da ona nosi rizike ukoliko izbiju trzavice među članicama NATO, recimo Slovačkom i Mađarskom ili Grčkom i Turskom.
"Pitanje je na mestu, ali možete i da ga okrenete - saradnja predupređuje sukobe. Zato što kada se uključite u saradnju vidite da je glupo upuštati se u sukobe", rekao je Rasmusen i dodao da NATO takođe kao savez očekuje da njegove članice dele iste vrednosti i ciljeve i da se ne upuštaju u međusobne sukobe.
Romero: Vazdušni napadi oslabili Gadafijeve snage
Kampanja vazdušnih napada snaga NATO u Libiji oslabila je sposobnost snaga režima u Tripoliju da izvodi napade na civile koji se bore kako bi sa vlasti zbacili libijskog lidera Moamera Gadafija, saopštila je Alijansa.
Ambasadori 28 zemalja članica NATO koji su se sastali ove sedmice uvereni su da ova misija postiže "stalan i konkretan napredak", izjavila je portparolka Alijanse Karmen Romero, javio je Rojters.
"Naša misija ostaje ista - nastavićemo da sprečavamo napade na civile dok se te opasnosti ne otklone. Dokazi pokazuju da upravo to činimo", rekla je Romero, dodajući da je kampanja NATO u Libiji doprinela da se smanji pritisak koji Gadafijeve snage vrše na gradove koji su pod kontrolom pobunjenika.
U međuvremenu, NATO je pojačao kontrolu libijskih luka, a Alijansa je juče saopštila da su njeni avioni u lukama u Tropoliju, Al Kumsu i Sirtu pogodili osam borbenih brodova koji pripadaju snagama libijskog lidera.
Međutim, libijski zvaničnici su kasnije rekli da je među pogođenim brodovima bilo pet brodova obalske straže i jedan brod ratne mornarice koji su svi bili na remontu u prestoničkoj luci.
Pored toga, mornarica NATO presrela je libijski tanker sa naftom "Jupiter" i sprečila ga da priđe luci u Tripoliju, jer smatra da će to gorivo biti upotrebljeno u vojne svrhe.
Rusija je juče zatražila objašnjenje za napade na libijske brodove, ističući da NATO treba dosledno da poštuje odluke Saveta bezbednosti UN, koji je rezolucijom 1973. odobrio misiju u Libiji u cilju zaustavljanja nasilja i napada na civile.
Međunarodna intervencija u Libiji počela je 19. marta, a NATO je komandu nad ovim operacijama preuzeo krajem marta. |