Nemačka podeljena: Elita želi u ratove, narod ne
Dok nemačka politička i vojna elita zagovaraju jaču ulogu Nemačke u međunarodnim misijama, Nemci se u ogromnoj većini protive takim namerama, ukazuju analitičari.
O tome koliki je jaz između nemakih elita i stanovništva pokazuje anketa po kojoj čak četiri od pet Nemaca ne želi veće angažovanje vojnih snaga u raznim misijama.
S druge strane, nemački lideri poslednjih meseci zagovaraju jačanje vojske i njenu aktivniju ulogu u međunarodnim operacijama. I jedan broj nemačkih medija otvoreno se stavio na stranu političke i vojne elite, ali to nije promenilo stav nemačih građana da ne žele vojnu ekspanziju.
Predsednik Nemačke, ministar odbrane i ministar spoljašnjih poslova redom su izjavljivali da Nemačka mora da zauzme veću ulogu u domenu bezbednosti i da "ne može više da posmatra stvari sa margina".
Međutim, sva istraživanje pokazuju da ovakve izjave nemaju nikakve veze sa voljom naroda. Analitički portali ukazuju da nemački saveznici, predvođeni SAD, žele da Berlin uzme veću ulogu u međunarodnim operacijama.
Pre svega, ulazak Nemačke u vojne intrevencije širom sveta značio bi da će bogati Berlin da smanji troškove drugih zemalja koje redovno, sa više ili manje entuzijazma, učestvuju u tim operacijama. Poznato je da su SAD, Britanija i Farncuska bile veoma razočarane nemačkim odbijanjem da učestvuje u akciji u Libiju 2011. godine.
Za razliku od svojih političara, Nemci su sve oprezniji. Tako je 1994. godine čak 62 odsto građana isticalo da želi da Nemačka bude angažovanija na svetskoj pozornici, a danas, 20 godina kasnije, došlo je do totalnog zaokreta, pa više od 60 odsto ističe da Nemačka treba da bude opreznija.
Većina ispitanika ističe da Nemačka ima mnogo važnijih problema kući da bi se bavila međunarodnim vojnim operacijama. Polovina anketiranih ističe važnost istorije, navodeći da zbog svoje uloge u Drugom svetskom ratu Nemačka ne treba da zagovara vojne operacije.