Vikiliks: Odbegli libijski ministar je američki čovek
Bivši ministar spoljnih poslova Libije Musa Kusa čovek je na koga se Sjedinjene Američke Države mogu osloniti i sa kojim mogu sarađivati uprkos njegovoj špijunskoj prošlosti, javio je AFP, pozivajući se na tajne američke diplomatske depeše koje je danas objavio veb sajt "Vikiliks".
U poruci pripremljenoj uoči posete, sada već penzionisanog američkog generala Vilijema Vorda Libiji, navedeno je da je Musa Kusa obrazovan na Zapadu i da je pristalica saradnje sa zapadnim zemljama.
"Kusa često putuje sa Muamerom Gadafijem i glavni je savetnik o bezbednosnim pitanjima", navedeno je u depeši datiranoj 21. maja 2009. godine.
Kusa (59) je postavljen na mesto ministra spoljnih poslova u martu 2009. godine, pošto je prethodno bio šef libijske obaveštajne agencije od 1994. godine.
"On je imao važnu ulogu u američko - libijskim odnosima i, šire, u libijskoj spoljnoj politici (...) Kusa je jedan od retkih libijskih zvaničnika kojeg krase oštroumnost, operativnost i politička težina", navedeno je u depeši.
Britanska vlada saopštila je juče da je Kusa, nekadašnji ambasador Libije u Velikoj Britaniji, doputovao "svojevoljno" na Ostrvo iz Tunisa i istakla da mu nije ponuđen imunitet. Škotske vlasti danas su izrazile nameru da razgovaraju sa Kusom zbog bombaškog napada na avion iznad mesta Lokerbi 1988. godine, kada je poginulo 270 ljudi, uglavnom Amerikanaca.
Bela kuća je ranije danas ocenila da ostavka šefa libijske diplomatije i njegov odlazak u Britaniju predstavljaju značajan udarac Gadafijevom režimu. Portparol predsednikovog Saveta za nacionalnu bezebednost Tomi Vijetor izjavio je da Kusa može da pruži ključne obaveštajne podatke o Gadafijevom sadašnjem stanju svesti i vojnim planovima.
Ostavka još jednog diplomate
Izaslanik Libije u Ujedinjenim nacijama Ali Abdel Salam al Treki saopštio je danas da podnosi ostavku na tu dužnost. Al Treki, koji je ranije bio ministar spoljnih poslova, imenovan je za izaslanika Libije u UN pošto je februara, na početku pobune u toj zemlji, veći broj diplomata podneo ostavke.
Ostavke visokih libijskih zvaničnika, po oceni agencije Asošiejted pres, znak su da režim libijskog vođe Moamera Gadafija "puca na najvišem nivou" i podsticaj su pobunjenicima posle niza njihovih vojnih poraza.
Izvestan broj osoba bliskih libijskom lideru Moameru Gadafiju napušta zemlju i odlazi u susedni Tunis, javila je televizija Al Džazira, ne navodeći detalje, niti imena tih lica, preneo je Rojters.
AP navodi da jedan istaknuti libijski diplomata, koji sada podržava opozicione snage u ovoj zemlji, kaže da većina istaknutih libijskih zvaničnika pokušava da napusti Gadafija, ali da su pod strogim merama bezbednosti i da imaju problema da napuste zemlju.
Zamenik libijskog ambasadora u UN Ibrahim Dabaši rekao je za američku agenciju da je misija Libije u UN, koja sada u potpunosti podržava opozicione snage u ovoj zemlji, znala dva dana unapred da će Kusa podneti ostavku.
"Ovo je veliki udarac za režim", rekao je Dabaši, ističući da je misija čekala oko deset dana da to učini i Treki. |