Gadafi povratio Ras Lanuf, pobunjenici beže
Snage libijskog vođe Moamara Gadafija povratile su jutros naftni grad Ras Lanuf i primorale pobunjenike da napuste svoje pozicije zauzete tokom vikenda i da se povuku na istok, prenosi agencija Frans pres. Gadafiji vojnici su zasuli vatrom iz tenkova i raketama pobunjeničke redove, preokrenuvši, tako, njihovo brzo napredovanje ka Sirtu u panično povlačenje, posle nekoliko sati borbi duž puta uz obalu.
Gadafijeve snage zauzele su grad tokom prepodneva a pobunjenici su u panici počeli povlačenje ka gradu Brega koji drže.
Ras Lanuf gde se nalazi naftni terminal pao je u ruke pobunjenika 27. marta kada su sa istoka zemlje krenuli u prodor ka zapadu, koristeći to što su Gadafijeve snage oslabljene bombardovanjem međunarodne koalicije.
Taj grad nalazi se na 370 kilometara zapadno od Bengazija, istočnog uporišta pobunjenika koji se od sredine februara bore da svrgnu Gadafija, i 210 kilometara od Adždabije, strateškog centra koji su pobunjenici zauzeli 26. marta.
Osnaženi međunarodnim vazdušnim udarima na Gadafijeve snage, početih 19. marta, pobunjenici su prošle nedelje ponovo zauzeli naftnu luku Brega, na 80 kilometara zapadno od Adždabije.
Međunarodnoj koaliciji je trebalo pet dana bombardovanja da uništi tenkove libijske vlade oko Adždabije, posle čega su u grad ušli pobunjenici. Posle toga su pobunjenici krenuli ka Sirtu, ali su zaustavljeni na 100 kilometara od tog, Gadafijevog rodnog grada.
Pobunjenici nemoćni pred Gadafijem
Posle najnovijih borbi, SAD i njihovi saveznici u Libiji se suočavaju sa silemom da li su pobunjenici u stanju da vojno poraze Gadafija ukoliko vazdušni napadi na njegove trupe ne odu i korak dalje od čišćenja prostora za nastupanja pobunjenika.
S raznih strana skupljeni pobunjenici sinoć su tražili vazdušne udare dok su bežali s položaja kod Bin Džavada, gde je artiljerijska vatra neprestano zasipala teren, dižući uvis vatrene lopte i dim, javila je agencija AP.
Takva kanonada nije zabeležena tokom dosadašnjih borbi i neki pobunjenici su vikali "Sarkozi, gde si?", aludirajući na francuskog predsednika Nikolu Sarkozija, najupornijeg pristalice bombardovanja Libije.
Izveštaji su tokom noći ukazivali da pobunjenici napuštaju primorske gradove Brega i Ras Lanuf, koje su osvojili samo pre koji dan. To pokazuje koliko se oni oslanjaju i koliko su zavisni od strane intervencije i vazdušnih udara međunarodnih snaga.
Lideri zapadnih zemalja koji su se okupili juče u Londonu dogovorili su se da Gadafi mora da siđe s vlasti, ali oni tek treba da odluče kakav dodatni pritisak treba da upotrebe da bi se skršio otpor njegovih snaga i on otišao.
Američki predsednik Barak Obama izjavio je da je cilj vojne kampanje protiv Libije da se vrši stalni pritisak na Moamera Gadafija, kako bi on, na kraju, otišao sa vlasti.
Američki ambasador u UN Suzan Rajs izjavila je danas da administracija predsednika Baraka Obame nije odbacila mogućnost naoružavanja pobunjenika koji se bore za svrgavanje libijskog lidera Moamera Gadafija.
Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen izjavio je, međutim, da ne želi da nagađa koliko dugo će vojna misija Alijanse u Libiji trajati i dodao da se do razrešenja krize ne može doći isključivo vojnim putem.
Američko ministarstvo odbrane saopštilo je da je američka vojska ispalila 22 krstareće rakete na skladište raketa kod Tripolija. S tim napadima, izvedenim u ponedeljak uveče i u utorak, broj raketa "tomahavk", koje je vojska SAD ispalila na Libiju od 19. marta, premašio je 200.