Šta nam je poručio Makron pismom Vučiću
Emanuel Makron, ili njegovi saradnici, svesni su da je ono što se dogodilo u Parizu povodom proslave okončanja Prvog svetskog rata bila velika sramota, kaže politički analitičar Dragomir Anđelković, komentarišući pismo francuskog predsednika srpskom kolegi Aleksandru Vučiću.
Anđelković dodaje da to nije bilo samo ponižavanje Srbije, već i krajnje neodgovoran "istorijsko-revizionistički odnos“ Francuske, zemlje koja toliko drži do tradicije pobede u Prvom svetskom ratu, a sada je, na neki način, sve to poništila.
- Francuska se ponašala prema Srbiji kao da je ovo 1999. godina i da je cela proslava u funkciji agresije na Srbiju, a ne da ima glavnu funkciju obeležavanja kraja Prvog svetskog rata. Mislim da Makron pre posete pokušava da spreči da ona bude debakl - kaže Anđelković.
Svestan je da su zvanični Beograd, a i javnost u Srbiji, uvređeni i plaši se da to ne protekne na način koji bi se reflektovao i na francusku političku scenu, jer za Makrona, s obzirom da mu je mala popularnost u Francuskoj, bilo bi krajnje nezgodno da poseta prođe loše, hladno i da se suoči sa negodovanjem medija i javnosti, pa čak i nekim protestima.
Pročitajte još:
* Makron podržava ideju o "korekciji granica" sa Kosovom?
* Makron Vučiću: Bratstvo po oružju, osnov strateškog partnerstva
- On pokušava da minimizira negativne posledice proizašle iz odnosa Francuske prema Vučiću tokom proslave i cilj mu je krajnje pragmatičan, da smanji odijum javnosti i, koliko je moguće, da nas odobrovolji, kako bi poseta prošla dobro, sa određenim efektima - smatra Anđelković.
On podseća da postoji stara predstava na Zapadu, da Srbi sve brzo zaboravljaju i da im je dovoljno uputiti koju lepu reč i po tom principu sad postupa Makron. Naš sagovornik dodaje da bi trebalo da budemo hladni i racionalni i da ne shvatimo to previše lično i da postupamo na način koji je diplomatski utemeljen.
- Ali, ne treba se više zavaravati. To je davno trebalo razumeti, a sada svako ko to nije razumeo ranije ima priliku, da nam Francuska svakako nije ni prijatelj ni saveznik - naglašava Anđelković.
Kad je reč o mogućim francuskim investicijama koje bi mogle doći u Srbiju tokom posete Makrona, Anđelković kaže da predsednik Francuske po pravilu u posete vodi delegaciju privrednika i iz takvih poseta je moguće da proizađe neka konkretna investicija.
S druge strane, ekonomista Miroslav Zdravković, glavni urednik portala "Makroekonomija", kaže da ne očekuje dolazak francuskih investicija u Srbiju i dodaje da Makron, kao i Merkelova, dolazi u Srbiju "ucenjivački" i da bi pokazao da je Francuska sila.
Zdravković ističe da na dolazak Makrona u Beograd gleda samo kao "obični, uplašeni građanin“ i da se nada da će "sve proći kako treba“, uz "što manje maltretiranja svih koji u Beogradu žive i rade“.
- Kao ekonomista, ja to posmatram iz nekog drugog ugla, a taj ugao je da je ovo što se desilo u Parizu 11. novembra, nešto najgore po poreklo svih ljudi koji su rođeni u centralnoj Srbiji i kojima su preci izginuli. Meni su dede sa obe strane, i po ocu i po majci, završili kao siročići i jedinci, zato što su im očevi poginuli kao mladići od 20 godina ili 21. I šta ja mogu da očekujem kao običan građanin Srbije - pita se Zdravković.
Ako je kosovska zastava bila na Notr Damu, onda je bilo logično očekivati "dno od poniženja" koje se desilo, da Vučić sedi tamo gde je i sedeo, smatra naš sagovornik. Prema njegovim rečima, Makronov dolazak može biti samo "šamarčina“ koja je javna, isto kao što je i Merkelova "ošamarila“ Tadića u decembru 2011. godine, pre nego što je "završio karijeru“ na izborima 2012.
Zdravković zaključuje da ekonomski ne vidi ništa dobro od Makronove posete, a da je kao građanin Srbije zabrinut koliko će ta poseta biti "pokazivanje sile“.