Stop za naciste
Neonacistički bendovi, ipak, nisu svirali u Beogradu 20. oktobra, na dan kada je srpska prestonica proslavljala 74 godine od oslobođenja u Drugom svetskom ratu od nacističke okupacije.
Koncert je, kako su "Vesti" pisale, bio najavljen plakatima u nekim nemačkim gradovima, a objava putem društvenih mreža o svirci uznemirila je javnost.
Nemački, švedski, češki i srpski neonaci- bendovi trebalo je, prema dostupnim informacijama, da nastupe u klubu Garaža koji se iznajmljuje za privatne i komercijalne žurke. Kao organizator koncerta je potpisan Klub 28, s brojkama u nazivu koje inače, nose ogranci zabranjene neonacističke organizacije Krv i čast, a označavaju inicijale fašističkog vođe Adolfa Hitlera.
Klub je na svom portalu objavio da je reč o "privatnom koncertu" za zatvoreni krug ljudi, a kako saznajemo posle pisanja "Vesti" srpske bezbednosne službe su brzo reagovale, došle do saznanja gde i kada se održava. Upozoreni su, kako otkriva naš izvor iz policije, i nadležni u klubu Garaža koji se iznajmljuje za privatne i komercijalne žurke. Inače, zakupac i programski urednik kluba Garaža Predrag Milovanović je za N1 rekao da nema koncerta i ogradio se od plakata s najavom svirke u tom klubu, koji "nije ni video".
Dan oslobođenja tradicionalno je u Beogradu obeležen polaganjem venaca na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda i na Spomenik sovjetskim veteranima na Avali. U centru grada održan je memorijalni svečani defile "Korakom pobede do slobode" u kojem su učestvovali pripadnici Vojske Srbije, a prisustvovali su i predstavnici Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata.
Državnu ceremoniju je predvodio ministar za rad Zoran Đorđević, koji je položio vence na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda i na Spomenik Crvenoarmejcu, a poštu su odali i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, gradski, Subnor i predstavnici ambasada Rusije, Ukrajine, Belorusije i Azerbejdžana.
- Srbija je uvek bila na strani pobednika i ima razloga da slavi. Okupili smo se da odamo počast borcima Crvene armije i Narodnooslobodilačke vojske, koji su živote nesebično dali za našu slobodu - rekao je on.
Na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda u Drugom svetskom ratu sahranjeno je 1.395 srpskih i ruskih boraca, a Đorđević je najavio da će Ministarstvo za rad, u saradnji sa Ministarstvom odbrane Rusije, renovirati taj spomen-kompleks.
Igrom slavili pobedu
Tokom svečanog defilea pripadnici Vojske Srbije su nosili zastave jedinica koje su učestvovale u oslobađanju Beograda, a pridružili su im se predstavnici Subnora. Defile je počeo intoniranjem sovjetskog marša iz kompjuterske igre "Red Alert 3", a čitani su izveštaji iz bitaka za oslobođenje Beograda. Potom je kod Palate Albanija održan muzičko-dramski prikaz sa igrom "Oslobođenje - pobeda kroz muziku i igru".
Krvlju odbranjen grad
Beogradskom ofanzivom, koja je trajala od 12. do 20. oktobra 1944. godine, okončana je 1.287 dana duga nemačka okupacija Beograda. U borbama za glavni grad tadašnje Jugoslavije koje su trajale od 12. do 20. oktobra poginulo je oko 3.000 boraca Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije i 960 vojnika i oficira Crvene armije.