Nova migrantska ruta: Preko Drine, pa na Zapad
Prilikom pretresa stambeno-poslovnog objekta u Zanatskom centru Sloga, nedaleko od centra grada, loznička policija je otkrila grupu od jedanaest ilegalnih migranata, muškaraca starosti između 20 i 25 godina, od kojih je većina iz Pakistana i bez dokumenata.
Zbog krivičnog dela nedozvoljen prelazak državne granice i krijumčarenje ljudi protiv vlasnika objekta podneta je krivična, a protiv stranih državljana prekršajna prijava.
Sa dolaskom toplijeg vremena sve više je migranata na lozničkim ulicama, gradskoj autobuskoj stanici, a ima ih i po parkovima gde odmaraju, ili jedu.
Kreću se u grupicama od tri do 10-ak ljudi, a mnogi su u zimskim jaknama. Pošto im je izgleda teško da pređu granicu sa Hrvatskom ili Mađarskom, izgleda da su odlučni da je najkraći put do zapadne Evrope preko BiH, odnosno reke Drine.
Banja Koviljača 2011. bila krcata
Loznički kraj bio je na udaru migranata tokom 2011. kad je tada jedini Centar za tražioce azila u Srbiji, u Banji Koviljači, bio pun, a nekoliko hiljada, pretežno Avganistanaca boravilo je u ovom mestu. Loznički kraj i tada je, kao sada, bio usputna stanica onima koji bolji život traže na Zapadu i ne nameravaju da ostanu u Srbiji duže nego što im je potrebno da pređu njene granice.
Pošto se prebace do Loznice i Malog Zvornika, ili nešto dalje Ljubovije, traže načine da u odgovarajućem momentu pređu u BiH.
Zbog toga su česta njihova hapšenja na levoj obali reke, a nedavno je saopšteno da je lokalna policija u Zvorniku (RS) samo tokom marta otkrila 21 migranta bez dokumenata, a od početka ove godine njih oko 140, iz Pakistana, Irana, Libije, Palestine, Tunisa i Maroka.
Reku često prelaze, tvrde građani, preko železničkog mosta na Drini, nedaleko od Malog Zvornika, a zbog sve većeg broja migranata reagovalo je rukovodstvo malozvorničke opštine.
Kako je objavljeno na opštinskom sajtu zbog pojačanog prisustva migranata lokalni Savet za bezbednost zadužio je sve nadležne ustanove i službe da u što kraćem roku preduzmu odgovarajuće mere iz svoje nadležnosti za postupanje sa migrantima.
Kako se navodi, Zoran Jevtić, predsednik malozvorničke opštine, rekao je, da će "učiniti sve da situacija u vezi sa povećanim prisustvom migranata bude pod kontrolom" i da je "obaveza institucija, ustanova i stanovništva da se migrantima omogući bezbedan prolazak kroz opštinu".
Lokalna vlast apeluje na građane da "razumeju probleme migranata, a da se u slučaju njihovog lošeg ponašanja i eventualnih sukoba obrate mmalozvorničkoj stanici policije".
Za razliku od malozvorničke, loznička lokalna vlast nije se još zvanično oglasila zbog evidentno povećanog prisustva migranata za čije prebacivanje od Beograda do Loznice, a onda i u BiH krijumčari, tvrde upućeni, traže 1.000 evra.
Primećeni i u Banjaluci
Nekoliko migranata ovih dana je primećeno u Banjaluci, i to u naselju Lazarevo, a iako se zasad radi o pojedinačnim slučajevima, meštani su uznemireni i strahuju da ne dođe do povećanja njihovog broja i potencijalne migrantske krize, kao što je to slučaj u lokalnim zajednicama u Unsko-sanskom kantonu.
- Dvojica migranata su bila tu u napuštenoj baraci. Primetio sam ih zato što živim blizu, a šta je dalje s njima bilo to ne znam, samo vidim da ih danas nema tu - rekao je za "Nezavisne" meštanin Ulice Stojana Jankovića u banjalučkom naselju Lazarevo.
Drugi žitelj Lazareva je rekao da je proteklih dana video šestoricu i da ne zna odakle su, ali da deluju umorno. Žarko Berić, predsednik Saveta mesne zajednice Lazarevo 2, rekao je da mu nije poznato da su migranti u ovom naselju.