EU: Nema razlike između Kosova i drugih zemalja u regionu
Šefica Kancelarije EU na Kosovu Natalija Apostolova je, nakon predstavljanja Strategije EU za Zapadni Balkan, izjavila da je perspektiva ulaska Zapadnog Balkana u EU danas samo potvrđena, dodajući da "nema distinkcije između Kosova i drugih zemalja u regionu".
- Pre svega, i to je ključno, moramo biti jasni: nema distinkcije između Kosova i drugih zemalja u regionu. Perspektiva je ista: uslovi koji će morati da budu ispunjeni su isti, a podrska i posvećenost EU svima je ista - navela je ona u saopštenju objavljenom na sajtu kancelarije EU na Kosovu.
Prema njenim rečima, strategija je samo mapa puta kako da se stigne do tamo, a neophodne su reforme i prepreke moraju biti savladane.
Kao drugo, dodala je, proces proširenja ostaje proces zasnovan na zaslugama.
- Nema automatizma, kao ni unapred određenih rokova - kazala je Apostolova i dodala da tempo procesa zavisi od partnera i njihove spremnosti da realizuju dogovoreno.
Kao treće, EU ne može i neće uvoziti bilateralne sporove, navela je ona,dodajući da se oni moraju hitno rešiti.
- Strategija jasno iznosi prioritete i oblasti zajedničke pojačane saradnje i dobrosusedskih odnosa. Kosovo, ali i Srbija, moraju intenzivirati napore da normalizuju odnose. Za obe strane, ne može biti alternativnog puta ka evropskoj budućnosti - kaže Apostolova.
Balkan mora da doprinese izgradnji snažnije EU
Ona je dodala da ako Zapadni Balkan, uključujući Kosovo, želi da uđe u EU mora biti spremno i sposobno da doprinese ovom cilju - izgradnji snažnije i jedinstvenije, demokratskije Unije koja služi svim svojim građanima.
Apostolova navodi da je jasno da niko od partnera na Zapadnom Balkanu trenutno nije spreman da ispuni ovaj izazov, kao i da je progres učinjen, ali su i dalje potrebne sveobuhvatne i ubedljive reforme u ključnim oblastima.
Ona je dodala da na obnovljene smernice i jasnu evropski perspektivu Kosovo treba da odgovori sa isto tako obnovljenom posvećenošću.
Apostolova je navela da je najvažnije pitanje za Kosovo reforma u oblasti vladavine zakona, osnovnih prava i dobrog vladanja, kao i saradnja ka pomirenju i dobrosusedskim odnosima. To znači, dodala je, odlučniju borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, jače i nezavisnije sudstvo, efikasnija i efektivnija javna administracija.
U tom smislu, Kosovo treba da nastavi da aktivno implementira Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju iz 2016, koji predstavlja okvir za reforme, rekla je Apostolova.
Ona je dodala da je Kosovo bilo poslednji partner koji je ušao u trku i da od njega zavisi da dokaže da li može da napreduje brže i stigne ostale, kao i da je veoma važno da ispuni obaveze koje je preuzelo, posebno u vezi sa Specijalnim sudom.
- Kredibilitet se teško zaslužuje, nemojte ga potcenjivati - poručila je.