Ne zaboravite Milevu Marić
Iako smo udruženje Tesla sosajeti osnovali 2004. radi prikupljanja materijala vezanog za Nikolu Teslu (1856-1943), naše interesovanje proširilo se i na druge srpske naučnike, a naročito na Milevu Marić (1875-1948), prvu suprugu Alberta Ajnštajna (1879-1955) i jednu od prvih studentkinja koja je na Ciriškom univerzitetu 1896. upisala matematiku i fiziku. Istomišljenika smo našli u Švajcarcu Andreasu Gabathuleru, vlasniku ugledne firme, koji se s ponosom prihvatio funkcije predsednika, a podržao nas je i Tesla motors iz SAD. Međutim, i danas, kad smo ušli u 14. godinu postojanja, muči nas glavobolja oko Muzeja "Mileve Marić" u Novom Sadu i dostojnog i definitivnog uređenja njene grobnice u Cirihu, kaže za "Vesti" Petar Stojanović, osnivač Tesla sosajeti.
Spomen-obeležje Mileve Marić, srpske naučnice koja je rešavala matematičke probleme nobelovca Alberta Ajnštajna, nalazi se na ciriškom groblju Nordhajm na parceli Grabfeld 9. U udruženju su razočarani činjenicom da naša naučnica još nema sopstvenu grobnicu iako je umrla daleke 1948. godine. Njeni posmrtni ostaci leže 500 metara od spomen-ploče koju je 2009. podiglo Ministarstvo za dijasporu RS, a preko njenih zemnih ostataka sahranjene su još dve osobe. Da bi Milevini zemni ostaci bili iskopani i sahranjeni u drugu, posebnu grobnicu, potrebno je obaviti DNK analizu, a sve to vezano je za veće troškove.
- Po meni, to je još jedan vid srpske tragedije koja me rastužuje. Znam da Srbija ne živi u izobilju, ali ipak moramo čuvati i ceniti neke vrednosti koje su iznad sadašnjeg istorijskog trenutka - kaže Stojanović.
Rođaka odobrila
Stojanović je rekao da je u novembru prošle godine Doris Ajnštajna, supruga Alberta Ajnštajna juniora koja je s porodične strane jedina nadležna, već dobijeno odobrenje u pisanoj formi za prekopavanje Milevine grobnice i prenos posmrtnih ostataka u drugu, posebnu grobnicu. Petar je uveren da ovaj problem može da se reši sa malo više razumevanja.
On dodaje da je isti problem i s pokušajem da se kuća u kojoj su Albert i Mileva Ajnštajn živelu u Novom Sadu, u Kisačkoj 20, preuredi u muzej.
- Tu stanuju četiri stanara kojima bi stanove trebalo obezbediti na drugom mestu. Znam da to košta, ali meni najviše smeta što niko i ne pokazuje neki veći interes, iako samo naše udruženje ima materijla za dva muzeja - kaže razočarani Stojanović.
Osnivač Tesla sosajeti ističe da je Zoran Jeremić, konzul Srbije u Cirihu, uvek pokazivao razumevanje za rad udruženja.
- Zbog toga ćemo i ove godine početi od njega jer bi on mogao dosta da nam pomogne oko grobnice - kaže Stojanović.
Sagovornik "Vesti" se nada da će ga ove godine odgovorni podržati i pomoći mu da Milevi urede muzej i po njenoj poslednjoj želji dostojno je sahrane pored sina na groblju u Cirihu.