Glas dijaspore u "Vestima" (12): Izgubili smo slogu, ljudskost i veru
Nenad Šulejić, predsednik Kulturno-sportske zajednice Srba u Salcburgu, ističe da među Srbima u dijaspori nema sloge, da su izgubili ljudskost i veru jedni u druge, zbog čega su neorganizovani. Od Vlade Srbije ne očekuje i ne traži ništa, osim koordinatora koji bi pomagao dijaspori u njenom radu.
Glas dijaspore u "Vestima" :
1. Beograd se boji rasejanja?!
2. Prvi korak da napravi država
3. Nema strategije prema rasejanju
- Iz dugogodišnjeg iskustva, a za skoro 30 godina koliko živim i radim u Austriji, shvatio sam da čovek mora sam da se probija kroz društvo i omogući sebi i porodici normalan život. Mi smo radnici ove zemlje (Austrije), oni nas plaćaju i uživamo sva prava (socijalna, penzijska, društvena). Dozvoljeno nam je pravo na negovanje kulture, tradicije i jezika. Koliko smo uspešni u tome pokazuje naš rad i ostvareni rezultati. Nažalost, malo smo uradili koliko nas ima i koliko godina živimo na ovim prostorima - istakao je on.
Šulejić navodi da nije dovoljno što se grade pravoslavne crkve širom Austrije.
- U njihovim bibliotekama možete čitati srpsku knjigu, imamo ambasadu, konzulate, standard života, ali nemamo slogu, izgubili smo ljudskost i veru jedni u druge. Zato smo tako neorganizovani. Svako gleda svoj lični interes i svako vodi svoju politiku.
Od Vlade i Republike Srbije ne očekuje i ne traži ništa.
- Mi ovde imamo sve. Možda bi vlada trebalo da postavi nekog ko bi samo nadgledao rad i ponašanje naše dijaspore, ukazivao na greške i davao savete. Trenutno nam je hitno potreban koordinator jer sam mišljenja da smo izgubili pravac i ne znamo gde teramo. S druge strane, svi mi treba da pomognemo matici, svako u svojim mogućnostima da se poboljša standard i omogući bolji život u otadžbini - dodao je Šulejić.
Istakao je da je njegov stav da "država nama ne duguje ništa, a da svi mi dugujemo državi".
- Naš narod u dijaspori je umislio da smo mi važniji i više vredimo od onih koji su ostali u matici. Zato svi mi koji živimo u dijaspori treba da se dozovemo pameti, udružimo i iskoristimo sve što nam zemlja u kojoj živimo nudi za dobrobit mlađih generacija - poručuje Šulejić.