Kosovski borci džihada (8): I Srbija deo kalifata
U svim planovima Islamske države Srbija je viđena kao deo kalifata. Ideja im je da na celoj teritoriji Balkana žive "pravoverni muslimani", onako kako oni vide islam.
To što našu državu stavljaju kao deo globalnog kalifata je ozbiljan problem i za Srbe kao zajednicu na Kosovu i Metohiji i za srpski narod u celini, ocenjuje za "Vesti" Zoran Dragišić, analitičar i profesor Fakulteta bezbednosti u Beogradu.
Kada je pre tri godine ISIS proglasio kalifat (političko jedinstvo i vođstvo islamskog sveta), odnosno islamsku državu na teritorijama u Iraku i Siriji, objavio je i petogodišnji plan za globalnu dominaciju. Putem društvenih mreža distribuirana je karta sveta, a crnom bojom obojena teritorija koju nameravaju da osvoje i na njima sprovedu stroge šerijatske zakone. Osim Srbije i drugih država Balkana, obuhvaćene su i Austrija, Mađarska, deo Ukrajine, Španija, Bliski istok, severna Afrika i veliko područje Azije.
Sa Kosova u Siriju je prema zvaničnim podacima kosovske policije u ratove u Siriji otišlo oko 300 ljudi, a vratilo se 117. Koliko su oni opasni?
- U ovom trenutku nisu dovoljno jaki da naprave kalifat, nisu toliko snažni da bi mogli da ostvare maksimalističke ciljeve, ali su veoma opasni i situacija je dosta ozbiljna. Mogu da izvrše terorističke napade, mogu da naprave dosta zla. Opasnosti ima i te kako za Srbe, ali su oni u ovom trenutku usmereni na Albance koji ne misle isto kao i oni - zaključuje Dragišić.
Ekstremizam
Kosovo ima oko 1,8 miliona stanovnika, a više od 90 odsto je islamske veroispovesti. Istraživanja ukazuju da društvo na Kosovu postaje sve religioznije, a anketa UNDP iz 2014. da svaki treći stanovnik veruje da postoji mogućnost da Kosovo postane meta terorista, a svaki sedmi da su povratnici ratišta potencijalna pretnja. Oko 19 odsto ispitanika je prijavilo da imaju prijatelja ili poznanika koji im je direktno prišao sa ciljem da ih radikalizuje.
U jednoj od akcija hapšenja osoba osumnjičenih za vrbovanje za priključivanje terorističkim organizacijama i radikalizaciju uhapšen je i političar Faud Ramići. Međutim, on nije jedini kosovski političar za koga se smatra da je blagonaklono gledao na radikalizaciju. Dragišić ocenjuje da "islamska država i ekstremisti nisu saveznici nikome na političkoj sceni, jer je njihova doktrina kalifat".
- Na Kosovu će to biti akutni problem koji će tinjati decenijama, jer se islamski radikalizam relativno lako primio i biće ga teško očistiti - zaključuje on.