Kosovski borci džihada (4): Srbi ne znaju šta se dešava
Na samo par kilometara od Prištine, u srpskim sredinama na Kosovu, donedavno, se nisu mogli videti pripadnici vehabista, prepoznatljivi po dugim bradama i kratkim pantalonama. To se međutim, promenilo, a možda najupečatljivije kod romskih porodica na obodima srpskih sela centralnog Kosova. Osim promene u oblačenju, nikle su i nove džamije, ali i danas Srbi na KiM, kako sami pričaju, ne znaju puno o ovoj temi.
Kosovski borci džihada:
- Ni u Beogradu, ni Srbi na KiM ne znaju gotovo ništa o ovoj temi. Razlog za to je što Srbi na KiM žive u svojim enklavama, malim srpskim sredinama, usredsređeni jedni na druge. Međutim, ako prošetate bilo kojim gradom, petkom oko jedan sat po podne, na molitvama ćete videti i one koji svojim izgledom signaliziraju da pripadaju vehabističkom pokretu. Ima ih i u Bošnjačkoj mahali u severnom delu Kosovske Mitrovice. Niko od njih ne ponaša se agresivno, fokusirani su na verske aktivnosti, ali nikad se ne zna - kaže za "Vesti" Aleksandar Đikić, predsednik Srpskog nacionalnog foruma iz Gračanice.
Ipak, ne ostaje baš sve neprimećeno. Srbi i u Gračanici bili su uznemireni kada se usred tog mesta pojavila džamija u privatnoj kući, okrečenoj u zeleno. Kada su "Vesti" otišle do tamo, sve što smo uspeli da saznamo jeste da donacije za njen rad stižu iz inostranstva, a da se privatna kuća koristi u nedostatku verskog objekta.
Narodni poslanik, član Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, Zoran Radojičić smatra da su političari u Beogradu dovoljno upoznati sa ovim problemom. Pojedine njegove kolege, kaže, detaljno se informišu iz izveštaja srpskih obaveštajnih i bezbednosnih službi, MUP-a, a koje dobijaju kao članovi skupštinskih Odbora koji se bave odbranom, bezbednošću, unutrašnjim poslovima i kontrolom rada službi bezbednosti.
- Kada je reč o teritoriji KiM ona se od 1999. nalazi pod okupacijom stranih trupa. Dok se na vlasti u Prištini nalaze osvedočeni teroristi - imajući sve ovo u vidu jasno je da Srbija i njeni nadležni organi nemaju mogućnosti da utiču na tamošnja zbivanja u pogledu vrbovanja budućih pripadnika Islamske države, osim da prate razvoj događaja - zaključuje Radojičić.
Fanatici iz Bosne
Darko Trifunović, predavač na beogradskom Fakultetu za bezbednost, podsetio je da su "izbijanjem sukoba na području bivše Jugoslavije, Albanci došli u kontakt sa verskim fanaticima iz Bosne":
- Postojala je podloga, jer su za vreme Drugog svetskog rata delovale sve ekstremne grupe, prva na KiM, a druga u Sandžaku, obe pod komandom Hajnriha Himlera. Iz njih su se razvile El mudžahedin brigada u Bosni i "Abu Bakir Sidik" na Kosovu.
Sutra - Kosovski borci džihada (5): Bezbednosni problem za sve