Kosovski borci džihada (1): Deceniju i po opasnog trovanja
Na Kosovu raste opasnost od nasilnog islamskog ekstremizma, ocenio je nedavno i američki Stejt department. U kratkom objašnjenju Biroa za borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma SAD navodi da tu pojavu pomažu strane organizacije koje propagiraju ekstremne ideologije i nasilne ekstremne grupe koje vrbuju putem društvenih mreža.
Da godinama unazad, naročito u Mitrovici, Vučitrnu, Uroševcu, Gnjilanu i Đeneral Jankoviću jača strogi oblik islama, na Balkanu - svi znaju.
Odmah po završetku rata, radikalizam je stigao sa paketima pomoći i milionima evra iz Saudijske Arabije, Kuvajta, UAE.
Malo po dolasku NATO-a na KiM, u avgustu 1999, pojavio se i Saudijski komitet združene pomoći, koji je slao imame u Saudijsku Arabiju da se uče arapskom jeziku i šerijatu.
Tu mogućnost iskoristilo je više od 200 Albanaca sa Kosova, a jedan od njih i imam iz Uroševca, Zekrija Ćazimi, prošle godine osuđen na deset godina zatvora zbog regrutovanja za ID.
Suđenje je potvrdilo da je Ćazimijev radikalizam bio javan, na Ju tjubu je poručivao da je "krv nevernika najbolje piće", kao i da su vlasti u Prištini i politički i bezbednosno kalkulisale, gurajući problem pod tepih i nazivajući ga "srpskom izmišljotinom".
Kao student, Ćazimi je 2004. izbacio zastavu sa dvoglavim orlom iz džamije, objašnjavajući da krši stroga muslimanska načela. Deset godina kasnije, kao imam seoske, a potom i El Kudus džamije na obodu Gnjilana, organizovao je letnje kampove za regrute.
Trojica od njih su radili u američkom kampu Bondstil. Američka administracija bila je u šoku kada se saznalo da je jedan od njih Lavdrim Mudžaheri (koji je do Sirije došao radeći za NATO u Avganistanu), odnosno Abu Abdulah el Kosovo, poznatiji pod nadimkom Koljač iz Kačanika.
Od Sirije do Kosova i nazad, prolazio je neometano i zahvaljujući njegovom delovanju malo mesto sa oko 30.000 meštana, 2012. je prozvano "džihadističkom prestonicom Evrope".
U okviru terorističkog ISIS-a, Mudžaheri je bio zapovednik Balkanske brigade i planirao je seriju napada na Balkan.
Pripremao je napad na izraelske reprezentativce koji su prošle godine gostovali u Albaniji, ali su plan otkrili i osujetili agenti Mosada.
Maska NVO
Organizacije poput Društva za oživljavanje islamskog nasleđa na Kosovu se pojavila 2000. godine, a dve godine kasnije u SAD je stavljena na listu terorističkih organizacija. Bezbednosne službe pretpostavljaju da brojne nevladine organizacije koje su maska za ekstremističke i danas funkcionišu na Kosovu.