UNDP: Sa Kosova najviše boraca u Siriji
Uticaj ekstremističkih grupa na Kosovu je uporan. Smanjen je broj onih koji sa Kosova odlaze da se pridruže teroristima na Bliskom istoku, ali znaci radikalizacije opstaju. Zbog direktnih poziva Islamske države na izvršenje napada kod kuće, verovatnaća od terorističkih napada je veća, neki su od osnovnih zaključka istraživanja koje je u okviru svog "Javnog pulsa" sproveo UNDP na Kosovu.
Glavni faktori koji pokreću na priključivanje radikalnim grupama su razočarenje u rad ključnih kosovskih vlasti, osećaj izolacije, kriza identiteta i ekstremistička indoktrinacija, nezaposlenost, siromaštvo, slab sistem obrazovanja, korupcija u institucijama, nedostatak organizovanih aktivnosti za mlade, kao i društvena stigmatizacija konzervativnih vernika.
- Među faktore koji se odnose na žene ubrajamo obavezu udatih žena da se pridruže muževima, indoktrinaciju kroz nezvanična ili verska učenja preko interneta, kao i radikalizaciju članova porodice koja je umnogome rezultat manjka alternativnih aktivnosti unutar Islamske verske zajednice. Jedan od glavnih zaključaka o uticaju ekstremističke ideologije je da mladići koji nisu obavezno iz religioznih porodica, mogu biti podložni takvim uticajima i izmanipulisani od onih koji vrbuju ekstremnim tumačenjem verskih tekstova. Za razliku od njih, stariji i oni sa tradicionalnim verskim znanjem su manje skloni indoktrinaciji - zaključuje se još u istraživanju.
Radikalne grupe i pojedinci održavale su svoje aktivnosti i u zvaničnim i u nezvaničnim verskim objektima. U većini slučajeva imame bira lokalno stanovništvo ili sponzori džamija, tako da Islamska verska zajednica nema uticaja na njihovo imenovanje. Studija o sprečavanju nasilnog ekstremizma na Kosovu analizira stavove građana o ovoj temi, a dopunjuju je zaključci tri fokus grupe organizovane januara 2017. u Prištini, Gnjilanu i Đeneral Jankoviću.
Kosovo ima oko 1,8 miliona stanovnika, sa više od 90 odsto stanovništva islamske veroispovesti. Policija Kosova navodi da je 316 stanovnika otišlo da se bori u ratovima u Siriji. Studija UNDP iz 2015. ukazuje da je sa Kosova da se bori na Bliskom istoku otišao da se bori najveći broj ljudi po glavi stanovnika u Evropi.
Ankete iz 2012. i 2015. pokazivale su da društvo na Kosovu postaje religioznije, što je suproto u odnosu predratno stanje. Anketa UNDP iz 2014. pak ukazuje da svaki treći stanovnik veruje da postoji mogućnost da Kosovo postane meta terorista, a svaki sedmi da su povratnici ratišta potencijalna pretnja.