Beogradski studenti: Srbija neće u NATO, pamtimo projektile!
Istraživanje koje je među studentima Beogradskog univerziteta sproveo "Centar za međunarodnu javnu politiku" pokazalo je da čak 88 odsto ispitanika smatra da naša zemlja ne bi trebalo da postane članica NATO-a, piše "Sputnjik".
Stavovi porodice utiču na mišljenje studenata
Istraživanje je obuhvatilo 1.323 studenta sa 38 fakulteta na području grada Beograda, sa ciljem da se sazna na koji način studenti grade svoj stav i koliko su upućeni u svakodnevna politička dešavanja u zemlji i svetu. Miloš Pavković, apsolvent Fakulteta političkih nauka, kaže da su i sami bili iznenađeni rezultatima i izrazito negativnim stavom studenata prema članstvu Srbije u Severnoatlantskoj alijansi.
- Još je vrlo sveže sećanje na NATO intervenciju 1999. godine. Neki studenti se toga možda ne sećaju, ali su o tome dobro informisani. Ja sam tada imao pet godina i bombardovanje je jedno od prvih sećanja koja imam iz detinjstva. To je za mene bilo jako stresno i ostalo mi je duboko urezano u pamćenje. Takođe, studenti grade svoj stav i na osnovu informacija o intervencijama NATO-a u drugim zemljama i njihovim aktivnostima koje su kod nas i u svetu dosta negativno ocenjene - kaže Pavković.
Rezultate istraživanja na sličan način tumači i njegova koleginica sa FPN-a Đurđija Mastalo.
- NATO u čitavom stanovništvu ima vrlo negativan odjek, pa tako i među studentima. Međutim, može se reći i da mladi podržavaju stav Republike Srbije o vojnoj neutralnosti i taj pacifistički duh je vrlo pozitivan signal u današnje vreme - napominje Đurđija.
Ona dodaje da stavovi porodice u velikoj meri utiču na mišljenje koje studenti formiraju i u istraživanju su rangirani na visokom drugom ili trećem mestu.
Medicinari najviše podržavaju ulazak u EU
Što se tiče odnosa studenata prema EU, prema Pavkovićevim rečima, najveća podrška članstvu Srbije u Uniji je među studentima Medicinskog fakulteta, što se poklapa sa tezom da dosta medicinskih radnika odlazi iz Srbije u zemlje EU.
Sa druge strane, najveći procenat protivnika članstvu u EU je među studentima društveno-humanističkih nauka, dok su studenti Prirodno-matematičkog fakulteta i dalje većinski za članstvo u Uniji.
Rezultati ankete među studentima izazvali su pravu buru u javnosti i nametnuli brojna pitanja, između ostalog i ko zapravo stoji iza ovog istraživanja. Član istraživačkog tima Filip Veljanovski objašnjava da su članovi Centra studenti više fakulteta društveno-humanističkih nauka u Beogradu.
- "Centar za međunarodnu javnu politiku" je nevladina i neprofitna organizacija koja za cilj ima da podstiče i unapređuje međunarodnu saradnju u oblastima politike, diplomatije, privrede i kulture. Naš zadatak je da organizujemo projekte poput predavanja, gostovanja, javnih tribina, a odnedavno se bavimo i istraživanjem javnog mnjenja - objašnjava Veljanovski.