Dačićev "bljesak talenta" ili želja za revizijom 1999?
Srpski šef diplomatije u tehničkom mandatu Ivica Dačić je postavio predlog za preispitivanje odgovornosti i opravdanosti bombardovanja Jugoslavije. Da li reakcija isprovocirane diplomatije može da predstavlja početak ozbiljnog pristupa reviziji 1999. godine?
- Meni se čini da kod ministra Dačića, koji je napravio izvanrednu karijeru političara nema ni “d“ od državništva. Kod njega je sve samo bljesak talenta i trenutne inteligencije, pa se to ugasi - kaže istoričar Čedomir Antić.
Postavlja se i pitanje tajminga ovakvog predloga. Poznato je strateško opredeljenje Srbije, a nedavno je u Varšavi kažu, istorijskim dokumentom, još više ojačana saradnja EU i NATO, a 22 članice Unije sede i u Alijansi.
- Tako da se i ova podela na prijatelje i neprijatelje u EU i ona podela na NATO i EU kao različite entitete više ne pije vodu i da je ozbiljna situacija u kojoj srpski zvaničnici sve više liče na zvaničnike ruskog Ministarstva spoljnih poslova - kaže Jelena Milić direktorka Centra za evroatlanske studije.
Ako bi se predlog šefa diplomatije u tehničkoj vladi pretvorio u državni cilj, pitanje je da li bi Srbija imala snage za kampanju kojom bi kod stranih političkih elita probudila volju da preispitaju operaciju savezničkih sila.
- Naš problem nije što pamtimo prošlost već što probleme iz prošlosti ne rešavamo. Potrebno je skupiti dokumenta, potrebno je lobirati, imati cilj, a taj cilj ne treba da bude da se naškodi Velikoj Britaniji ili EU, već da se Srbija stavi u kontekst drugih naroda koji su imali loše i dobre trenutke u istoriji, ali kojima je učinjena nepravda - kaže Antić.
Malobrojni su oni koji bi i 17 godina kasnije bombardovanje Jugoslavije proglasili greškom, pa poslednje pitanje u ovom prilogu šta bi Srbija dobila, a šta izgubila insistiranjem na reviziji prošlosti, čini se gubi smisao.