Han o velikoj Albaniji: Rekli smo, nema menjanja granica
Srbija je napravila izvanredan napredak u poslednjih par godina, zemlja je prošla dug put od izolacije, recesije i nestabilnosti, kaže Johanes Han.
Osim toga, evropski komesar za politiku susedstva i pregovore o proširenju navodi i da je Srbija danas vrlo cenjeni ključni igrač u regionu.
Kako kaže, Srbija je pogotovo pod vođstvom Aleksandra Vučića napravila dobar napredak u ostvarivanju svog strateškog cilja, a to je članstvo u EU.
Han kao uspehe Srbije na tom putu navodi implemetaciju ekonomskih i strukturnih reformi, pokazanu predanost saradnji u regionu, uključujući i EU agendu povezivanja.
Znam da su građani nestrpljivi
Takav "ozbiljno urađen posao", dodaje Han, doneo je Srbiji otvaranje osam pristupnih poglavlja i privremeno zatvaranje dva poglavlja.
- Ja znam da su građani nestrpljivi i da misle da se ovaj proces ne odvija dovoljno brzo. Ja njih razumem. Vi možete da računate na moju i podršku Evropske komisije na ovom putu. Ali, brzina pregovora je u rukama Srbije. Uslovi su jasni i nepromenjeni. Srbija mora nama da pomogne kako bi među članicama došlo do pozitivne ocene i jednoglasne podrške otvaranju novih poglavlja. Predsednički izbori u Srbiji su iza nas i ja sam uveren da će sva energija u Srbiji biti posvećena implementaciji plana reformi, posebno u oblasti vladavine prava, što je ključno za napredak celokupnih pregovora. Isto važi i za predanost Srbije miru i stabilnosti u regionu, dobrosusedskoj saradnji i nastavku dijaloga sa Prištinom. Gde god da ima problema, Srbija ne sme da iz vida izgubi jedno, a to je njen strateški cilj članstva u EU - kaže komesar Han.
On naglašava da se "budućnost EU ne može zamisliti bez Srbije i drugih zemalja u regionu, kao što se ni budućnost Srbije ne može zamisliti bez EU, čije je članstvo strateški cilj Srbije".
- Srbija nam je potrebna kao vodeća snaga u regionu, kako u oblasti privrednog rasta, tako i u promociji vrednosti EU i dobrosusedskih odnosa. To je ono što EU očekuje od Srbije - kaže Han.
Upitan za učestale krizne situacije u regionu i načine na koje EU može da utiče na spuštanje tenzija, Han ukazuje na činjenicu da EU u okviru procesa proširenja veliku pažnju pridaje dobrosusedskim odnosima i regionalnoj saradnji.
EU, kaže Han, posreduje u kontaktima na regionalnom i bilateralnom nivou, u cilju prevazilaženja teškog nasleđa koje proizilazi iz konflikta u regionu, poput dijaloga Beograda i Prištine, za koji kaže da ima pozitivan uticaj na ceo region
Istovremeno, EU radi i na povezivanju regiona kroz zajedničke projekte u oblasti transporta, energetike, ali i obrazovanja, medija, civilnog društva.
Poruka Albancima
Pročitajte još:
* Našao se prozvanim: Tači odbrusio Johanesu Hanu
* Ambasador SAD protiv Vokera: Nećemo ni "veliku Albaniju" ni "veliku Srbiju"!
* Ovo su najveći albanski lobisti: Motiv im nije samo mržnja prema Srbima
Kada su u pitanju izjave albanskih lidera i sve učestalije pominjanje ideje "Velike Albanije" u regionu, evropski komesar je jasan i kratak:
- Nekoliko puta smo jasno stavili do znanja da ne prihvatamo izjave koje se odnose na menjanje granica ili drugu vrstu zapaljive retorike.
Upitan da li se pored trenutne situacije na Zapadnom Balkanu, ali i u pojedinim EU članicama, može govoriti o "srpskom ultranacionalizmu", kao nečemu što se često prebacuje Srbima, Johanes Han odgovara da je ultranacionalizam opasan fenomen bez obzira gde se pojavljuje i dodaje:
- Želim da budem jasan: niko u EU ne govori tim rečima o srpskom narodu. Lično, kada god sam putovao u Srbiju, a to je često, bio sam impresioniran ljubaznošću i otvorenošću srpskog naroda. Srbija ima veoma human tretman, recimo prema izbeglicama. Isto tako Srbija je konstruktivna u tzv. Berlinskom procesu. Sve to nema ništa sa ultranacionalizmom. Upravo suprotno - Srbija postavlja primer. Srbi su ponosni na svoj identitet, na svoju istoriju, mesto koje njihova zemlja ima u svetu. Oni imaju puno pravo da se tako osećaju i ne treba da zaziru od EU kojoj je moto "ujedinjeni u različitostima".
Nema krivca
Evropski komesar za pristupne pregovore dodaje da je ipak zabrinut zbog činjenice da je i na Zapadnom Balkanu, ali i šire, u usponu populizam i pomovisanje "jednostavnih rešenja za kompleksne probleme".
Prema njegovim rečima, izolacija i "traženje krivca" nisu odgovor koji nam je potreban.
- Svi mi Evropljani dovoljno smo propatili zbog razarajućeg uticaja populizma u mračnim vremenima naše istorije i ne bi želeli da nam se to ponovi. Izazovi koji su pred Srbijom, regionom i EU su opšti izazovi - nezaposlenost, migracije, terorizam, bezbednost, zaostavštine prošlosti. Jedini način da ih rešimo jeste da radimo zajedno, kroz saradnju, a ne kroz eskalaciju retorike i pretnje - zaključuje komesar Han.