Tači sprema nagodbu: Ostavka umesto zatvora
Iza najave ostavke Hašima Tačija, predsednika Kosova, da će podneti ostavku ako ne bude usvojen nacrt zakona o "vojsci Kosova", mogao bi da stoji njegov dogovor sa međunarodnom zajednicom da se elegantno povuče sa funkcije i izbegne krivično gonjenje pred Specijalnim sudom za ratne zločine.
Ovo je za Sputnjik kao mogućnost izneo politički analitičar iz Prištine Behljuj Bećaj, koji kaže da je to jedna od tri moguće opcije.
Bećaj veruje da je ovo i dobar povod da Tači na ovakav način ode sa funkcije, što je svakako za njega bolje nego da ide putem Međunarodnog suda. Ovo je, nastavlja on, i dobar manevarski potez, da ostane upamćen kao prinicipijalan predsednik koji drži do svoje reči, dakle "bese", da će podneti ostavku ukoliko se pitanje transformacije KBS ne završi na način na koji je on to zamislio.
- Ovo je moguće jedna zajednička ujdurma između međunarodne zajednice i njega da on na ovaj način ode sa vlasti, da ostane zapamćen kao čovek koji je hteo da zaokruži državnu politiku i da bude ostavljen na miru u procesu početka rada Međunarodnog suda za pretpostavljene krivične radnje tokom rata i posle njega.
Slavko Simić, šef poslaničke Srpske liste u parlamentu Kosova, kaže da je Tači zapravo sebi ovakvom najavom dao autogol. On podseća da su sve uticajne zemlje zapada Tačija upozorile da nema vojske mimo Ustava Kosova, i bez podrške manjina. Dodaje da će Tači morati da održi reč, ako je ozbiljan političar, i da podnese ostavku na mesto predsednika.
- Međutim, sve je izvesnije da će Tači naterati Vladu Kosova da nacrt zakona o vojsci prosledi Skupštini na glasanje, a imamo i informacije da je već obavio neke razgovore sa ostalim manjinama u skupštini Kosova kako bi dobio podršku za taj projekta. Ukoliko dođe do usvajanja tog zakona u skupštini, mi u tome nećemo učestvovati i podnećemo tužbu ustavnom sudu Kosova - kaže Simić, napominjući da ovoga puta Srbi imaju i podršku Amerike i međunarodne zajednice i NATO-a.