Priština ne odustaje od svoje vojske: Igranje vatrom kraj baruta
Atmosferu straha podgrevaju mediji, pa i premijerka, dok predsednik Srbije poručuje: Rata neće biti!
Tenzije na Kosovu građane Srbije bacile su na vetrometinu često suprotnih informacija koje već pomalo zvuče kao zveckanje oružjem.
Vesti da će "Srbija morati da upotrebi vojsku", da "Albanija i Hrvatska formiraju pakt protiv Srba", a "Vojska Kosova stvara haos na Balkanu" proizvode zbrku i strepnju koju izjavama komplikuju političari.
Tako je poruku generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga da je "formiranje vojske Kosova suprotno preporukama alijanse" demantovao jedan od političkih predstavnika Prištine Burim Ramadani, a pozdravio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Bivši funkcioner međunarodne civilne misije na Kosovu Andrea Lorenco Kapuzela tvrdi da Kosovo neće naredne nedelje dobiti vojsku, ali premijer u Prištini Ramuš Haradinaj najavljuje da će se to ipak desiti. Na to srpska premijerka Ana Brnabić smatra da bi formiranje vojske moglo da izazove oružanu intervenciju Srbije u pokrajini, dok je predsednik Aleksandar Vučić uveren da će mir biti sačuvan.
Stoltenberga Priština ne sluša
Naime, Jens Stoltenberg je poručio da je odluka o transformaciji bezbednosnih snaga u vojsku suprotna preporukama mnogih članica NATO-a. Takođe da dolazi u pogrešno vreme i može imati ozbiljne posledice za evroatlanske integracije. Ramadani mu je uzvratio da je formiranje kosovske vojske u skladu s obavezama članica NATO-a, kao i misije na Kosovu, i ističe da Priština namerava da uđe u Zapadnu alijansu.
Poruka predsednika Srbije je da neće dozvoliti protrerivanje srpskog naroda. Vučić kaže da u Prištini ne razumeju razmere katastrofe koje mogu da izazovu kao i da Srbija "igra šah protiv nekoga ko ima pomoć deset kibicera, Nemačke, Velike Britanije, Francuske i mnogih drugih.
Naslovi bez kočnica
Generalni sekretar Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Svetozar Raković, kaže da u toj šumi izjava i informacija građani više ne znaju šta je istina i da ih pri većim problemima i izazovima dodatno zbunjuju političari dosoljavanjima i manipulacijama. On kolege poziva da poštuju etičke standarde i novinarski kodeks.
- Ne sme se uznemiravati javnost, a ovo što se sada događa liči na to. Potreban je oprez, a ne izmišljanje i olako ponašanje u obaveštavanju - kaže Raković za "Vesti".
U nekim tabloidima na naslovnoj strani osvanuo je i datum kada počinje rat, što Raković vidi kao mogućnost da se izazovu strah i panika kod stanovništva.
- Novinari treba da paze kada je reč o naslovnim stranama i da rezervisano koriste reči poput "naoružavanja" ili "pokreta trupa". I političari suprotstavljenih tabora treba da budu oprezni kada prete silom, jer to nije dobro ni za koga - mišljenja je Svetozar Raković.
Lako je pucati
- Važno je da međunarodna zajednica razume ko želi mir i stabilnost i koliko je važno da napravimo dogovor, ali me plaše očekivanja našeg naroda koja nisu u skladu sa situacijom na terenu. Srba na Severu ima između pet i šest odsto, a južno od Ibra oko dva odsto. Time što ćemo da govorimo da je sve naše ili sve njihovo nećemo postići nikakav dogovor - kazao je Vučić, dodajući da je lako "pucati preko medija".
Otezanje rešenja
Unakrsne izjave i naslovi zbunjuju i zabrinjavaju, a programskog direktora Demostata, novinara Zorana Panovića, mnogo više zabrinjava uverenje u delu javnosti da su sva događanja dogovorena: Srpski voz koji je zaustavljen ispred Kosova, hapšenje direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića i odlazak Hašima Tačija na Gazivode.
- Šta ako nije dogovoreno, pa stvar izmakne kontroli - pita Panović.
On nam otkriva utešni zaključak iz razgovora sa stranim kolegama da "pre svakog velikog rešenja, dolazi do velikog otezanja", podsećajući da se tako nešto događalo i uoči rešenja situacije u Bosni i Hercegovini.
"Figaro": Prazna pretnja iz Beograda
Francuski "Figaro" je preneo izjavu premijerke Brnabić da bi formiranje kosovske vojske moglo da izazove vojnu intervenciju Srbije.
Proces formiranja bi mogao da traje godinama, objavljuje list uz ocenu da Beograd strahuje da ta vojska ne bude upotrebljena za proterivanje srpske manjine koja i dalje živi na Kosovu.
- Takva intervencija malo je verovatna s obzirom na planove Srbije o pristupanju EU - prenosi "Figaro" ocenu neimenovanih eksperata, dodajući da "premijerka verovatno pokušava da pridobije naklonost nacionalista".