Steže se obruč oko Malog
Agencija za borbu protiv korupcije konačno je objavila podatke o imovini gradonačelnika Beograda iz kojih se vidi da je Siniša Mali prijavio čak 29 nekretnina, a da su samo dve na njegove ime.
Tadašnja direktorka Agencije Tatjana Babić došla je do podatka koji ukazuje da je Mali najverovatnije umešan u više krivičnih dela, o čemu je obavestila Više javno tužilaštvo još avgusta prošle godine.
Mali se sumnjiči da je preko of-šor kompanija obavljao transakcije, između ostalih, i kupovinu čuvena 24 stana u Bugarskoj, kao i da je učestvovao u pranju novca.
Pročitajte još:
Šta je po ovom pitanju uradilo Tužilaštvo ostalo je nejasno. Zamenica javnog tužioca zadužena za kontakte sa medijima Tatjana Sekulić rekla je "Vestima" da je izveštaj Agencije "na proverama".
A pitali smo je i to da li je Tužilaštvo prikupilo dovoljno dokaza za podizanje optužnice protiv Malog?
U izveštaju Agencije se, između ostalog, navodi da je Mali učestvovao u kupovini bugarskih firmi Erul 11 i Erma 11, preko kojih su kupljeni stanovi u periodu kada je bio funkcioner, a da to nije prijavio.
Takođe, i to da je prema podacima bugarske finansijske obaveštajne službe FOS obavljeno niz "sumnjivih transakcija" u vezi sa ovim firmama i kupovinom nekretnina.
Izveštaj je osvanuo na portalu Agencije na zahtev portala Pištaljka i tek nakon intervencije poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića.
Objavljivanje izveštaja baš sada, u jeku izborne kampanje za predsednika Srbije, deo javnosti tumači kao "puštanje niz vodu" gradonačelnika.
Ne samo zbog toga što je premijer Vučić rekao da Malog neće ponovo kandidovati za gradonačelnika, već i zato što iz Brisela sve energičnije postavljaju pitanje odgovornosti za rušenje dela Savamale u postizbornoj noći, gde se ime Malog od početka pominjalo kao najodgovornijeg.
To je potvrdila i njegova bivša supruga Marija, navodeći da joj se on lično pohvalio kako je rešio problem sa "objektima koji su smetali izgradnji Beograda na vodi".
Vladimir Radomirović, urednik portala Pištaljka, smatra da je sada sve u rukama premijera.
- Vučić, koji je doveo Malog na vlast, ima obavezu sada da ga što pre smeni - izjavio je Radomirović za N1.
Ukoliko do smene gradonačelnika Beograda dođe pre izbora, Vučić bi taj potez mogao da iskoristi kao dokaz da on "čisti u svojim redovima", za razliku od političke konkurencije ogrezle u korupciji.
Ostaje, međutim, pitanje šta će Tužilaštvo uraditi u vezi sa podacima koji teško optužuju Malog.
Odgovor bi mogao da leži u rečenici iz nedavno objavljenog autorskog teksta u "Danasu" predsednika Udruženja tužilaca Srbije.
Na pitanje da li je moguće u Srbiji da se pokrene i vodi krivični postupak protiv političara na vlasti, Goran Ilić odgovara:
- Utisak je ne, osim ako njegovi partijski drugari nisu doneli odluku da u svrhu političke kampanje žrtvuju tog 'mangupa' iz njihovih redova.
Suspenzija pameti
Dvojica opozicionih predsedničkih kandidata oglasili su se povodom slučaja Savamala. Saša Janković smatra da republički javni tužilac treba da podnese ostavku zato što nije reagovao u slučaju Savama ni posle intervjua bivše supruge gradonačelnika Marije Mali portalu Krik.
Vuk Jeremić je slučaj Savamala ocenio kao "suspenziju pameti i prava u državi".
- Neko za to treba da odgovara - poručio je Jeremić.
Ćuti dok postupak traje
Povodom pisanja medija o dokumentaciji koju je objavila Agencija za borbu protiv korupcije o imovini Siniše Malog, iz kabineta gradonačelnika Beograda su naveli da će on moći da komentariše pomenuti slučaj tek nakon što postupci budu završeni.
Kako je navedeno iz kabineta Siniše Malog, gradonačelnik se pre tri nedelje izjasnio nadležnim organima u vezi sa pomenutim slučajem, podnevši svu neophodnu i relevantnu dokumentaciju.
- Apelujemo na pojedine portale da ne donose preuranjene presude i da time ne utiču na nezavisnost institucija, već da sačekaju rezultate istrage. Nakon što postupci budu završeni, gradonačelnik će moći da komentariše pomenuti slučaj, a da time ne ugrozi postupak - kažu iz kabineta gradonačelnika.