NATO neutralan oko Kosova, a šta će biti sa Srbijom?
"Poruka koju NATO stalno šalje glasi: mi smo statusno neutralni kada je reč o Kosovu i podržavamo stabilnost svih zajednica na tom području", izjavio je predstavnik Alijanse zadužen za Zapadni Balkan Lori Voker, prenosi "Dojče vele".
Problem je ruska propaganda
- Balkan vidimo kao jedan od regiona koji su od strateškog značaja za Alijansu, ali takođe veoma pazimo da zemlje u regionu mogu bez pritisaka da donose sopstvene odluke. Dakle, iz tog razloga smo zabrinuti zbog sve veće propagande i dezinformacija sa ruske strane. Ipak, ponekad se ruski uticaj u regionu preuveličava. Ako uzmete na primer Srbiju i pogledate statistiku ruske trgovine sa tom zemljom, vidite da taj udeo čini oko osam odsto od ukupne trgovine Rusije, dok je udeo EU više od 60 procenata. Te stvari moramo da imamo vidu - naveo je Voker.
- Mi smo neutralni kada je reč o statusu Kosova. Mi smo tu da na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 obezbedimo sigurno i bezbedno okruženje za sve tamošnje zajednice. Kfor je uz Kosovsku policiju i Euleks treći činilac, i mi podržavamo kosovske bezbednosne snage u izgradnji njihovih kapaciteta kako bi one takođe efikasno igrale svoju ulogu u bezbednosti i stabilnosti na Kosovu - dodao je Voker.
Odlični odnosi Srbije i NATO-a
- Pitanje Srbije kao članice NATO nije na dnevnom redu - naveo je Voker, uz napomenu da postoji partnerstvo Srbije i NATO i da Alijansa poštuje želje različitih zemalja.
- Srbija ne traži članstvo u NATO i mi ne pokušavamo da je podstaknemo u tom pravcu. I više smo nego srećni da radimo sa Srbijom na bazi vojne neutralnosti o kojoj je odluku doneo njen parlament, baš kao što to radimo sa mnogim drugim zemljama - Austrijom, Finskom, Švedskom ili Irskom. Mi imamo dobre odnose sa Srbijom, kako u pogledu praktične saradnje, tako i političkom dijalogu, pa pitanje članstva za nas nije tema - zaključio je predstavnik Alijanse za Zapadni Balkan.