Kosovo dobilo pozivni broj
Kao geografska oblast ili kao država, u Briselu je pao dogovor da Kosovo od 15. decembra dobije novi pozivni broj. To znači, da ni za fiksnu neće biti korišćen prefiks Srbije 381, već 383, dok će se iz mobilne telefonije isključiti pozivni brojevi Monaka i Slovenije. "Vesti" otkrivaju da je MTS d.o.o. već registrovan u kosovskoj Agenciji za privredne registre pre oko godinu dana, a sedište te firme je u Bošnjačkoj mahali u Kosovskoj Mitrovici. U registru stoji da je osnivač Telekom Srbija AD Beograd, a kapital firme je 25.000 evra. MTS na Kosovu je registrovan za rad u oblasti telekomunikacija kao društvo sa ograničenom odgovornošću.
Šef Kancelarija za KiM Marko Đurić je sporazum predstavio kao uspeh, istakavši da će zatražen dodatni pozivni broj za Kosovo kao geografsku oblast, a ne državu. S druge strane, Edita Tahiri, ministarka za dijalog u kosovskoj vladi, ponovila je ono što govori više od godinu i po:
- Sporazumom će naša država imati svoj telefonski kod kao i sve zemlje. Imaće pun suverenitet nad svojim telefonskim kodom.
Zamrznuti članovi kosovskog parlamenta i vlade ispred Srpske liste juče su jednoglasno dali podršku premijeru Aleksandru Vučiću. Oni smatraju da je ovaj sporazum značajan za izgradnju poverenja i normalizaciju odnosa između Srba i Albanaca i formiranjem Zajednice srpskih opština.
- Predsedniku Vlade Aleksandru Vučiću i direktoru Kancelarije za KiM Đuriću, čestitamo na čvrstini i rešenosti da ne popuste onda kad su bili izloženi pritisku da prihvate daleko lošiji dogovor od onoga koji imamo danas - saopšteno je iz Srpske liste.
Privremene dozvole
Tahiri tvrdi da sporazum predviđa gašenje "sva tri ilegalna mobilna operatera" (reč je MTS, Telenoru i VIP), te da će Kosovo dati "privremenu i ograničenu dozvolu operateru mobilne telefonije MTS, koji će biti registrovan prema zakonima Kosova".
- Operater će imati ograničen broj korisnika. Ista kompanija će imati dozvolu i za fiksnu telefoniju, u skladu s kosovskim zakonima - tvrdi ona.
Dok politički predstavnici Srba čestitaju premijeru, intelektualna elita na KiM i opozicija nisu zadovoljni ishodom dogovora. Demokratska stranka Srbije optužila je Vladu da je "saučesnik u razbijanju države".
- Vlada kukavički nastavlja sa bezočnim laganjem građana o sadržini sporazuma s Prištinom. Dogovor se prikazuje netačno i nepotpuno, njegova suština se skriva, iako je potpuno jasno da se radi o još jednom koraku u procesu priznavanja nezavisnosti samoproglašenog Kosova - ističu u DSS-u. Oni pojašnjavaju da će "privremeno, do raspisivanja tendera od strane prištinske vlasti, na KiM da radi Telekomova ćerka - firma MTS doo, koja će se osnovati i registrovati po kosovskim zakonima".
- Sve materijalne resurse, privatne, društvene i državne smo dali. Ostaju samo još intelektualni i duhovni resursi da se daju. Crkva je odavno poklekla, i sada će težište napada biti Univerzitet. Možda ne danas, ali za mesec dana svakako - kaže za "Vesti" Aleksandar Đikić iz Srpskog nacionalnog foruma. On dodaje da se o ovakvom epilogu govori već tri godine.
- Ali, se sada realizuje jer je trebalo zabašuriti mnoge antigolove, poput podrške Klintonovima. Veću katastrofu da bi se manja zaboravila - zaključuje on.