Kosovo dobilo pozivni broj
Šef Kancelarija za KiM Marko Đurić je sporazum predstavio kao uspeh, istakavši da će zatražen dodatni pozivni broj za Kosovo kao geografsku oblast, a ne državu. S druge strane, Edita Tahiri, ministarka za dijalog u kosovskoj vladi, ponovila je ono što govori više od godinu i po:
- Sporazumom će naša država imati svoj telefonski kod kao i sve zemlje. Imaće pun suverenitet nad svojim telefonskim kodom.
Zamrznuti članovi kosovskog parlamenta i vlade ispred Srpske liste juče su jednoglasno dali podršku premijeru Aleksandru Vučiću. Oni smatraju da je ovaj sporazum značajan za izgradnju poverenja i normalizaciju odnosa između Srba i Albanaca i formiranjem Zajednice srpskih opština.
- Predsedniku Vlade Aleksandru Vučiću i direktoru Kancelarije za KiM Đuriću, čestitamo na čvrstini i rešenosti da ne popuste onda kad su bili izloženi pritisku da prihvate daleko lošiji dogovor od onoga koji imamo danas - saopšteno je iz Srpske liste.
Privremene dozvole
Tahiri tvrdi da sporazum predviđa gašenje "sva tri ilegalna mobilna operatera" (reč je MTS, Telenoru i VIP), te da će Kosovo dati "privremenu i ograničenu dozvolu operateru mobilne telefonije MTS, koji će biti registrovan prema zakonima Kosova".
- Operater će imati ograničen broj korisnika. Ista kompanija će imati dozvolu i za fiksnu telefoniju, u skladu s kosovskim zakonima - tvrdi ona.
Dok politički predstavnici Srba čestitaju premijeru, intelektualna elita na KiM i opozicija nisu zadovoljni ishodom dogovora. Demokratska stranka Srbije optužila je Vladu da je "saučesnik u razbijanju države".
- Vlada kukavički nastavlja sa bezočnim laganjem građana o sadržini sporazuma s Prištinom. Dogovor se prikazuje netačno i nepotpuno, njegova suština se skriva, iako je potpuno jasno da se radi o još jednom koraku u procesu priznavanja nezavisnosti samoproglašenog Kosova - ističu u DSS-u. Oni pojašnjavaju da će "privremeno, do raspisivanja tendera od strane prištinske vlasti, na KiM da radi Telekomova ćerka - firma MTS doo, koja će se osnovati i registrovati po kosovskim zakonima".
- Sve materijalne resurse, privatne, društvene i državne smo dali. Ostaju samo još intelektualni i duhovni resursi da se daju. Crkva je odavno poklekla, i sada će težište napada biti Univerzitet. Možda ne danas, ali za mesec dana svakako - kaže za "Vesti" Aleksandar Đikić iz Srpskog nacionalnog foruma. On dodaje da se o ovakvom epilogu govori već tri godine.
- Ali, se sada realizuje jer je trebalo zabašuriti mnoge antigolove, poput podrške Klintonovima. Veću katastrofu da bi se manja zaboravila - zaključuje on.