Baćuška i mazi, i preti
Priču o teškoj spoljnopolitičkoj poziciji vojno neutralne Srbije, kandidatu za članstvo EU, srpski mediji potežu već mesecima, pomognuti povremeno dramatičnim izjavama zvaničnika. Licitira se koliko Beograd još može da tavori na stavu koji premijer Aleksandar Vučić pominje kao mantru - ne odustajemo od EU, ali ne uvodimo sankcije Rusiji.
Novina je što se stiče utisak da i "braća" Rusi ispostavljaju zahteve sve nemilosrdnije. Bilo da to rade kada skreću pažnju da sa članstvom u EU Srbija gubi ekonomske privilegije u odnosima sa Rusijom ili kada sugerišu da bi Beograd mogao da pristupi Organizaciji za kolektivnu bezbednost i saradnju, vojnoj organizaciji Rusije i još nekoliko zemalja bivšeg SSSR.
- Kako se na globalnom nivou zaoštravaju odnosi između Rusije, s jedne, i EU, s druge strane, odnosno SAD, tako, pritisci na Srbiju postaju sve veći, i sa Istoka i sa Zapada. Mada su obe strane ranije pričale kako Srbija može da sarađuje i sa jednima i sa drugima bez problema, tako sada sve više jačaju signali da to nije moguće. Rusija pokušava da ospori evropski put Srbije - kaže izvršni direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Predrag Petrović.
Pročitajte još:
* Šta nam to strašni Zapad ponovo sprema?
Bivši šef jugoslovenske diplomatije Živadin Jovanović ne vidi da u tome što Moskva ukazuje na pravnu činjenicu može da se tretira kao vid pritisaka ili pretnji.
- Ne radi se o ultimatumima. Rusi samo podsećaju na činjenicu da Rusija i EU nemaju zajedničke carine ni tržište dok Srbija u Rusiji ima privilegovani status na osnovu Sporazuma o slobodnoj trgovini. Privilegiju o bescarinskom izvozu robe na rusko tržište Srbija ne bi mogla da unese u Uniju, jer bi onda Rusija imala otvoreno tržište sa svim članicama EU - ukazuje Jovanović.
Premijer Vučić je upozorenja iz Rusije čitao kao poruku.
- Prosto, računaju na veliku popularnost koju Rusija uživa u Srbiji i ja to razumem kao politički potez, ali to u ovom trenutku ne menja i ne može da promeni politiku Srbije - tvrdi Vučić.
Šizofrena politika
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić tvrdi da su pritisci Brisela "apsolutno neprihvatljivi", a premijer Vučić kaže da se nije suočio "sa bogzna kakvim pritiscima" zbog pomoći koja je iz humanitarnog centra u Nišu transportovana u Siriju ruskim avionom.
- Očigledno da postoje razmimoilaženja u srpskoj vladi. Čitava srpska politika deluje šizofreno. Mi tvrdimo da smo neutralni, ali niko nam ne veruje - komentariše Predrag Petrović.