Država ima dokaze, a ništa ne preduzima
Istraživanje "Vesti" o ekološkoj katastrofi u Negotinskoj krajini na Istoku Srbije izazvalo je, a i dalje izaziva brojne reakcije.
Predsednik Dijaspora - Istočna Srbija Borivoje Krekulović, organizacije koja na svaki način pokušava da animira državu Srbiju kako bi se ovaj problem rešio, ističe da je serija "Vesti" izazvala ogromnu pažnju na svim kontinentima.
- Javljaju se predstavnici Srba, bukvalno iz svih krajeva sveta i svi hvale ozbiljnost istraživanja koje ste sproveli, ali i podržavaju naše udruženje da istrajemo do kraja. Posredstvom "Vesti" država je još jednom obaveštena o svim zloupotrebama koje se dešavaju u nekada najplodnijem delu istočne Srbije, i sada je "loptica" na terenu državnih institucija. Ukoliko Srbija želi zaista bude ozbiljna država, poput onih u kojima mi živimo, onda će preduzeti ono što je u njenoj nadležnosti i neće imati kompromisa dok stvari ne istera na čistac - naglašava Krakulović i dodaje da bi u suprotnom država bila "saučesnik" ekološke katastrofe.
Teška pitanja
U pismu ministru Nedimoviću između ostalog su postavljena i sledeća pitanja:
"Da li i ko je dozvolio otkup poljoprivrednog zemljišta da se pretvori u opasne deponije? Koliko je zagađenje zemlje, vazduha i vode, posebno Dunava i zašto se ne postavlja monitoring? Zašto ne funkcionišu neutralizacione jame pa ogromna količina fluora truje vazduh a ostale opasne materije idu direktno u Dunav? Kada zbog opasnih materija ne može da se diše u Prahovu ili Radujevcu, ko je nadležni organ da zaustavi proizvodnju?"
- Ne mogu da verujem, da su belosvetski trovači našli saučesnike u državnim organima, a da lokalnu samoupravu ni ne spomene. Lokalna vlast iz nesposobnosti da dovede prave investitore, a mnogobrojna dijaspora s ovih prostora je to ponudila, dozvoljava da se plodne oranice, poljoprivredno zemljište pretvara u opasne deponije?! Pa to nigde u svetu ne postoji! Istorijske deponije su pretrpane opasnim materijalom, gde se i dalje odvodi fosfogips. Ali to i nije najopasnije. Opasnost što je što se u vazduhu pušta opasan fluor, preko zakonom propisane količine, a kako neutralizacione jame ne funkcionišu sve ide u vazduhu i direktno u Dunav - podseća predsednik udruženja Dijaspora - Istočna Srbija.
Zahvaljujući pisanju "Vesti", stvari se ipak pokreću s mrtve tačke.
Planiran je Okrugli sto na temu Ekološka katastrofa na tromeđi, koja će uključiti relevantne stručnjake iz Srbije, Bugarske i Rumunije.
Istovremeno, Krekulović je u ime svoje organizacije uputio otvoreno pitanje novom ministru poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislavu Nedimoviću.