"Žrtve nas opominju - moramo izbeći rat!"
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao je prilikom obilaska Spomen-sobe "Kosmetske žrtve" u zgradi "Beograđanke" da mnogobrojne žrtve opominju i daju lekciju da se rat po svaku cenu mora izbeći, ali i da oni koji su počinili zločine, sa bilo koje strane, moraju da budu procesuirani.
On je, posle obilaska Spomen-sobe na čijim se zidovima nalaze fotografije sa podacima, ili samo podaci 2.500 ubijenih, nestalih i kidnapovanih Srba i ostalih na Kosmetu, od 1999. do 2000. godine, te razgovora sa porodicama žrtava, rekao da Srbija kao država nikada neće zaboraviti razliku između žrtve i zločinca.
- Neki bi da se stvari stave pod tepih i da se fotosešnima fingira pomirenje. Vi majke i očevi koji se nalazite u ovoj sobi treba da znate da niste manje vredni od drugih očeva i majki i da je država uz vas - naveo je Đurić.
On je naglasio da će Srbija pomoći međunarodnim institucijama pravde, koji su do sada često za Srbe bili sudovi nepravde, da procesuiraju zločince.
- Svaka šansa da bilo ko bude procesuiran trebalo bi da bude iskorištena. Nemam neko veliko poverenje u ono što će raditi Specijalni sud za zločine OVK, ali svaku šansu bi trebalo iskoristiti - kaže Đurić.
Kao posebno važno, Đurić je istakao potrebu da buduće generacije kroz školske programe budu upoznate sa patnjama kroz koje je prošao srpski narod na Kosmetu, ali i njihove komšije drugih nacionalnosti.
Komentarišući napad kojem je bio izložen prilikom obilaska Gračanice, Đurić je rekao da je ono što se njemu desilo zanemarljivo prema onom što srpski narod na Kosmetu proživljava svakodnevno.
Predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji Simo Spasić upoznao je Đurića sa teškim položajem u kojem se nalaze porodice srpskih žrtava sa Kosmeta i zatražio da Srbija reguliše status civilnih žrtava rata.
On je u ime porodica zatražio da se kosmetskim žrtvama podigne spomen- obeležje, a da se 10. jun ustanovi kao dan sećanja na ove žrtve.
Spasić je, govoreći o novoimenovanom Specijalnom sudu za zločine OVK, rekao da će potencijalnim svedocima biti potrebna pomoć Srbije da bi došli u poziciju da bezbedno svedoče.
On je, u skladu sa ovim, rekao da je nedavno slučajno saznao da ga je Priština stavila na Interpolovu poternicu, prvenstveno da bi ga onemogućila da danas-sutra u Hagu svedoči o ubistvu svoje braće Žarka i Veljka Spasića.
Odgovora niotkuda
Spasić je podsetio da su porodice Haškom tribunalu u vreme predsedavanja Karle del Ponte, kao i Kofi Ananu i UNMIK-u, dostavili spisak sa imenima više od 300 zločinaca Albanaca, ali da niko od njih, uprkos neoborivim činjenicama o zločinu, nije odgovarao.
- Stoga nam je potrebna pomoć naše države. Bilo bi greh da se ćuti. Zločinci moraju da odgovaraju - poručio je Spasić.