Nepoznata sudbina više od 10.000 ljudi
Za svaku porodicu nestalih u ratovima na teritoriji nekadašnje SFRJ najteže je saznanje da se ni posle toliko godina nakon završetka sukoba ne zna sudbina njihovih najmilijih. Za sve njih poražavajuće je da se 25, odnosno 16 godina kasnije, ne zna ni tačan broj onih čija je sudbina nepoznata.
- Život je izgubilo najmanje 130.000 ljudi, dok sudbina najmanje 13.000 ljudi još nije razjašnjena - saopštila je Koalicija REKOM i pozvala vlade u regionu da prekinu ćutnju o sudbinama nestalih i tajnim grobnicama.
Ta koalicija nevladinih organizacija smatra da je porodicama nestalih i društvu potrebno da sećanje na nestale postane deo društvenog sećanja o prošlosti.
Pročitajte još:
* Zar je izdaja suditi neljudima?
* Bečki "Standard" zemljama SFRJ: Ostavite jedni druge na miru!
* Hrvati baš nisu ustaše: Pupovac je četnik bez brade, a Tito je zločinac
Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, u regionu se još uvek traži 10.653 nestalih od kojih je 4.086 Srba. Ovaj podatak juče je izneo predsednik koordinacije Udruženja porodica nestalih sa prostora bivše Jugoslavije Dragan Pjevač. Ove godine se, dodao je, Međunarodni dan nestalih obeležava u tišini kako bi se ukazalo da je "pala tišina na pronalaženje njihovih najbližih". Pjevač je podsetio da je tokom ove godine na KiM ekshumirano i identifikovano 34 osobe, dok u Hrvatskoj nije bilo ni ekshumacija ni identifikacija.
Nakon konferencije za medije, članovi porodica nestalih prošetali su do Spomenika u Tašmajdanskom parku gde su položili vence i cveće, a na čelu kolone nose teransparent na kome piše: "Gde su nestali".
Euleks čini koliko može
Misija Euleks saopštila je da su decembra 2008. godine predati su posmrtni ostaci 491 žrtve sukoba na Kosovu, urađeno više od 2.000 DNK analiza. Ta misija obećava da će nastaviti da radi na tome da se što pre reši sudbina nestalih.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić upozorio je da još nema pouzdanih informacija o sudbini skoro 11.000 osoba sa prostora bivše Jugoslavije. On je istakao da je rasvetljavanje sudbine nestalih - obaveza države i društva i apelovao na sve državne i druge organe da u okviru nadležnosti i mogućnosti otkrivanjem, pribavljanjem i stavljanjem na raspolaganje relevantnih informacija kontinuirano daju svoj doprinos razrešavanju teškog i predugo otvorenog humanitarnog problema nestalih lica.