Bilteni za pritiske i ucene
Ministarstvo policije svakodnevno zloupotrebljava lične podatke građana Srbije, šaljući ih širokom krugu organa vlasti, od najvišeg državnog do lokalnog nivoa. Tu šokantnu informaciju obelodanio je poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić. On je MUP-u naložio da ga u roku od 15 dana obavesti šta je učinjeno da se prekine sa ovom praksom.
Policija u zbirci "Dnevni događaji", objašnjava Šabić, obrađuje podatke o prijavljenim krivičnim delima i prekršajima, sačinjava dnevni bilten i dostavlja ga na mnoge adrese, počevši od predsednika i premijera Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića do predsednice Skupštine Maje Gojković, prvog potpredsednika Vlade Ivice Dačića, do Vrhovnog kasacionog suda, Odbora za odbranu i bezbednost, javnog tužioca, Bezbednosno-informativne agencije (BIA).
"Informisani" i čelnici opština
Podaci o građanima šalju se, doduše selektivno, sve do opštinskog nivoa pravosuđa i organa lokalne vlasti.
O upozorenju MUP-u, kako je najavio, Šabić će razgovarati sa resornim ministrom Nebojšom Stefanovićem.
- Ako je svrha da se ti organi informišu, to se može i bez konkretnih podataka o ličnosti, jer je njihova distribucija bez pravnog osnova u smislu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti - kazao je Šabić ističući da dostavljanje podataka nenadležnima, a posebno nosiocima funkcija, podrazumeva i povećava rizik njihove zloupotrebe.
Poverljivi podaci se, prema oceni Dragana Popovića iz Kuće ljudskih prava, mogu zloupotrebiti za najrazličitije svrhe, do zakulisnih pritisaka i ucena. On upozorava da ovo i nije prvo kršenje zakona.
- Očito se Zakon o zaštiti podataka usklađen sa EU standardima shvata neozbiljno u smislu: doneli smo ga ali nismo mislili i da ga primenjujemo. Da nema poverenika, to bi bilo divlje područje. Primera zloupotrebe je mnogo, pa je važno da Šabić reaguje na nezakonite radnje i spreči nanipulacije i ucene ljudi - ocenio je Popović za "Vesti".
Zahtevu poverenika pridružio se Pokret Dosta je bilo Saše Radulovića koji ističe da se zaštićeni lični podaci masovno zloupotrebljavaju za tabloidizaciju političke scene i društvenog života.
Pročitajte još:
* Mućke pod velom tajni: Šta to Vlada krije od naroda?
* Amerika će tražiti izručenje Radulovića?
* Soroševcima sve po spisku: Za haos u Srbiji 4 miliona evra
- Policija služi političarima za pokretanje kampanja i obračune po tabloidima, a ne građanima i sprovođenju zakona. Ovo je očito jedna od "baza" za sramoćenje i urušavanje dostojanstva političkih protivnika i ličnosti koje su na meti policijskog režima. Zato podržavamo nastojanje poverenika da zaštiti lične podatke i zahtevamo da policija iz Dnevnog biltena izbriše sve što ugrožava pravo na privatnost i lično dostojanstvo - kažu u pokretu uz ocenu da je policija instrumentalizovana i potpuno urušena zbog dugogodišnje negativne selekcije kadrova i političke zloupotrebe.
Novinari na meti
Da poverljive informacije mogu nezakonito da procure, pokazalo se na primeru novinara koji su bili žrtve linča tabloida bliskog premijeru. Prošle godine je iz Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" neovlašćeno izdata medicinska dokumentacija bivšeg direktora "Kurira" Aleksandra Kornica. Potom su objavljene i fotografije urednika KRIK-a Stevana Dojčinovića u "sadomazohističkoj seansi", iako je on objasnio da vežba esktremni sport.